So spolužiakmi sme sa najprv spolu zišli na školskom výlete do Ríma, no po návrate do lavíc nastal aj návrat do reality. Začala som totiž maturitný ročník. Mnoho ľudí naň spomína ako na ten najlepší, čo vo mne vyvoláva veľké očakávania. Radujem sa síce mnohým výhodám maturanta na našej škole, ako je napríklad predbiehanie sa v bufete a odpustené hodiny telesnej v prospech prípravy stužkovej, no začínam pomaly pociťovať nátlak zo strany učiteľov a učiva, ktorý vyvrcholí v marci na písomných a v máji na ústnych maturitných skúškach.

Zatiaľ sa však snažím na to veľmi nemyslieť a naplno sa venujem príprave na stužkovú. Táto jedna noc sa má navždy zachovať v pamäti, no nesie v sebe veľké prípravy a mnoho rozhodovania. Nikdy by mi ani nenapadlo, že sa dá toľko diskutovať napríklad o farbe servítok na stoloch či o torte, ktorá sa bude slávnostne krájať.

Dať dohromady názor celej triedy nie je vždy jednoduché, v triede vznikajú hádky a nezhody. Keď som sa však s mojimi problémami zverila ľuďom, ktorí už stužkovú majú za sebou, s úsmevom mi povedali, nech si z toho nič nerobím, vraj je to normálne. Teda viete si asi predstaviť, že každý v mojom veku má momentálne práve takéto starosti.

Takmer nikto si nespomenie, že sa blížia komunálne voľby. Aj ja som úplne zabudla, že sa niečo takéto bude v novembri konať, kým mi to nepripomenuli rodičia, keď sa ma spýtali, koho pôjdem voliť. Budú to moje prvé voľby, mám pocit zodpovednosti. Mala by som si poriadne naštudovať kandidátov, aby som si mohla dobre vybrať, pretože tieto voľby sú celkom dôležité aj napriek tradične pomerne nízkej účasti. Výsledok ovplyvní kvalitu života v meste či v obci, v ktorej žijeme.

Ja budem hľadať kandidáta, ktorý by mal zmysluplný plán na vyriešenie dopravnej situácie v Bratislave, keďže každý deň dochádzam do školy. Ráno stojím v zápche a moju cestu naspäť domov v poobedných hodinách MHD by som tiež nenazvala práve ideálnou.

Viem, že mnohí moji rovesníci nepôjdu voliť, lebo ich to absolútne nezaujíma, čo je celkom smutné. Ďalší sa síce chystajú, ale bez čo i len zamyslenia, či majú voliť toho istého kandidáta ako ich rodičia. Bola by som rada, keby išli voliť všetci, a to nielen mladí.

Barbora Dobó, 1. súkromné gymnázium Bajkalská v Bratislave