Jedným zo Slovákov, ktorý práve nastupuje do prvého ročníka magisterského štúdia aplikovanej informatiky, je Juraj Pančík z Banskej Bystrice. „Už na strednej škole som začal programovať, spravil som štyri hry, ktoré mali 700-tisíc stiahnutí cez telefón,“ opisuje.

Keď sa rozhodoval, kam ísť po maturite, jednoznačne vyhralo Brno. „Ešte ako stredoškolák som absolvoval korešpondenčný seminár na matfyze v Bratislave a mal som možnosť spoznať ľudí aj prostredie,“ dodáva. Z bratislavskej univerzity mal pocit, že sa do nej toľko neinvestuje, priestory mu prišli ošarpané.

IT hviezdy

Všeobecne je známe, že Slovensko dáva z HDP na školstvo menej, ako je priemer OECD. Informatika je oblasť, kde všetko rýchlo napreduje, J. Pančík mal preto obavy, či slovenská škola dokáže pri nedostatku financií udržať krok so svetovou špičkou.

Na Masarykovej univerzite študuje do šesťtisíc Slovákov. Pre mesto sú prínosom. Patria medzi elitu

Po absolvovaní bakalára J. Pančík svoju voľbu neľutuje. Nie je typ, ktorý by vysedával na prednáškach, ocenil preto najmä flexibilitu štúdia. V rozvrhu má len povinné minimum predmetov. Inak si ho modeluje sám. Na nepovinné prednášky nechodí – a napriek tomu patrí medzi najlepších študentov. „Vybral som si základy filmovej tvorby, divadelnú hru. Celý rok som strávil tým, že som robil veci, ktoré ma bavia, hoci s mojím odborom priamo nesúvisia,“ vraví.

Cez prázdniny chodí pracovať do firmy Google, jedno leto bol v jej švajčiarskej pobočke, druhé v Kalifornii. J. Pančík má dvoch bratov, Michala a Andreja. Aj oni študovali informatiku v Brne. Michal teraz pracuje pre slovenský Eset a z Andreja sa stala IT hviezda. Ešte počas študentských čias založil úspešný charitatívny start-up Prizeo a neskôr firmu Represent, zameranú na kampane a predaj tovaru s osobným dizajnom. Vlani ju len 27-ročný mladík predal za odhadovanú sumu sto miliónov dolárov.

Lovia najšikovnejších

Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším podielom mladých ľudí, ktorí odchádzajú za vzdelaním do cudziny. Podľa poslednej štúdie OECD až 15 percent Slovákov študovalo vysokú školu mimo domova. Len dve krajiny

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa