Doteraz ju vyťahovala v prípadoch, keď potrebovala odviesť pozornosť od vlastných káuz. Teraz s ňou prišla preto, aby zvýšila pravdepodobnosť, že poslanci na májovej schôdzi parlamentu odhlasujú odobratie mandátu I. Matovičovi.

Keď sa o tom začalo hovoriť, bývalý poslanec Siete, ktorý teraz patrí do klubu Mosta-Híd, naznačoval, že za tento návrh hlasovať nebude. Ani ďalší členovia klubu neprejavovali nadšenie, že by sa mali zúčastniť na niečom takom. Po zverejnení policajného uznesenia, ktoré vraj „usvedčilo“ I. Matoviča z daňových podvodov, sa postoj predsedu Mosta zmenil. Béla Bugár hovorí, že keby mal Matovič pevnejšiu chrbticu, tak by sám odišiel z parlamentu: „Čo to je, keď vlastnú matku zneužije na daňový podvod? Čo je to za človeka?“

Prečo Smer naozaj vytiahol matovičovskú kartu

Igor Matovič: Na Kaliňákovej tlačovej konferencii zaznelo 17 klamstiev. Zdroj: SITA/ Marko Erd

Aj keď Ľudová strana Naše Slovensko sa k hlasovaniu ešte nevyjadrila, príznačné je vyhlásenie jej podpredsedu Milana Uhríka, že „ľudia s psychologickým profilom ako pán Matovič by všeobecne nemali rozhodovať o budúcnosti Slovenskej republiky“. Kto už môže byť lepší odborník na psychologický profil členov parlamentu ako podpredseda Kotlebovej strany?

Zdá sa, že v prípade I. Matoviča sa môže Smer dopustiť toho istého, čoho sa dopustil v prípade SDKÚ. Cielenými útokmi na Mikuláša Dzurindu dosiahol jeho upozadenie, ale za takú cenu, že do popredia sa dostala Iveta Radičová. V poslaneckom klube OĽaNO sú poslankyne a poslanci, ktorí by na parlamentnej pôde mohli I. Matoviča úspešne nahradiť. Stačí, ak im vládni poslanci dajú šancu.