Neschopnosť štátu najlepšie demonštruje aktuálny návrh novely, ktorá by mala upraviť dlhodobú starostlivosť o tých, ktorí ju potrebujú. Pôvodným zámerom bolo pripraviť jeden ucelený zákon. Namiesto toho ministerstvo práce a ministerstvo zdravotníctva predkladajú čiastkové zmeny v novelách zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zákona o sociálnych službách. Ani z jednej nevyplýva, čo je dlhodobá starostlivosť, komu konkrétne sa má poskytovať a v akom rozsahu.

Náplasť namiesto riešenia

V súčasnosti na Slovensku chápeme dlhodobú starostlivosť ako sociálne a zdravotné služby pre seniorov, zdravotne postihnutých a osoby s duševnými poruchami. Nejde však o integrovaný systém. Sociálne služby a zdravotná starostlivosť sú od seba oddelené. Každá má svoje pravidlá a právne normy, aj keď v praxi spolu úzko súvisia a ovplyvňujú sa aj vo výdavkoch. Uvedieme jeden príklad za všetky.

V posledných rokoch sa v nemocniciach redukovali takzvané chronické lôžka, zanikali geriatrické oddelenia či oddelenia a liečebne pre dlhodobo chorých. Pre nedostatok zdrojov ich nemocnice obetovali, pretože

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa