Predaj spoločnosti GGE (Grafobal Group Energy) nie je prekvapujúci. I. Kmotrík už začiatkom minulého roka plánoval upísať akcie svojej energetickej divízie na varšavskej burze. Vstup na akciový trh však firme nevyšiel a vlani vo februári celý proces zastavila. Oficiálnym dôvodom boli nevyhovujúce podmienky na trhu. Podľa informácií TRENDU investori ponúkli za GGE len štvornásobok zisku pred započítaním úrokov, daní a odpisov (EBITDA), kým spoločnosť očakávala zhruba osemnásobok.

Skupina GGE ponúkla na burze vo Varšave drobným investorom 15-percentný podiel, za ktorý očakávala výnos viac ako 40 miliónov eur. Zvyšných 85 percent akcií mali získať inštitucionálni investori. Ako pre TREND uviedli minoritní akcionári spoločnosti Grafobal Group, z predaja na burze mala GGE zinkasovať oveľa viac ako aktuálne spomínaných 108 miliónov eur. 

Skupina GGE ponúkala na burze vo Varšave päť miliónov nových akcií, čo predstavovalo 33-percentný podiel na základnom imaní firmy. Z toho 15 percent akcií malo ísť drobným investorom a 85 percent akcií mali získať inštitucionálni investori. Očakávaný výnos predstavoval viac ako 40 miliónov eur. Ako však pre TREND uviedli minoritní akcionári spoločnosti Grafobal Group, z predaja na burze chcela GGE zinkasovať oveľa viac ako aktuálne spomínaných 108 miliónov eur. (aktualizované o korektné údaje o plánoch na uvedenie akcií na burze, pozn. red.)

Nejasné dôvody

Otázkou teda zostáva, prečo sa I. Kmotrík zbavil jednej z najlepšie fungujúcich a ziskových častí svojho impéria. GGE sa k transakcii odmietla vyjadriť, keďže ešte nebola ukončená. Prevzatie firmy aktuálne posudzuje protimonopolný úrad. Podľa informácií Infracapitalu by mala byť akvizícia sfinalizovaná do konca tohto leta.

GGE je podľa analytika Michala Hudeca z Energy Analytics dobre fungujúca spoločnosť zo širokým a kvalitným portfóliom, ktorá do skupiny nosí zisk. „Majú aktivity vo výrobe a dodávke energií, teplárenstve, ponúkajú podporné služby. Navyše neboli negatívne zasiahnutí vývojom na trhu, keďže len malá časť ich výroby smeruje na veľkoobchodný trh,“ hovorí M. Hudec. Predaj GGE podľa jeho slov nie je neočakávaný aj vzhľadom na predchádzajúci zámer vstúpiť na burzu. „Ide o zmysluplný exit z firmy a ani jeho načasovanie nie je zlé,“ myslí si M. Hudec.

Prečo predal Ivan Kmotrík energetický biznis

Grafobal Skalica Zdroj: Maňo Štrauch

Len tepláreň v Považskej Bystrici, ktorá prevádzkuje paroplynový cyklus, dostala v minulom roku doplatok za výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov viac ako deväť miliónov eur, čo bola celkovo druhá najvyššia poskytnutá podpora. Tento rok by mala podľa odhadov dostať takmer desať miliónov eur. Dodávateľ plynu a elektriny Elgas zase vlani dosiahol tržby takmer dvesto miliónov eur a čistý zisk necelých päť miliónov eur. Skupina GGE ako celok skončila uplynulý rok so ziskom po zdanení 3,8 milióna eur.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa