Nedá sa povedať, že ľuďom v dnešnom systéme by bolo zakázané posúvať sa v spoločenskom rebríčku nahor alebo spadnúť na dno. Lenže v spoločnosti existujú prirodzené bariéry. Ekonóm Gregory Clark z University of California konštatuje, že sociálna mobilita sa síce od druhej svetovej vojny zlepšuje vďaka nástupu korporátneho života a manažérskych postov vo firmách, ale stále je veľmi pomalá.

Zázemie rodiny má podľa neho až 50-percentný vplyv na budúci úspech dieťaťa, jeho príjem a dosiahnuté vzdelanie. Najprekvapujúcejší je jeho záver, že hoci sa spoločnosť v minulom storočí snažila o demokratizáciu vzdelávania a odstránenie diskriminácie, v skutočnosti tieto opatrenia mobilitu medzi sociálnymi vrstvami nezlepšili.

V týchto úvahách pokračujú sociológovia D. Laurison a S. Friedman, ktorí päť rokov skúmali relatívne nový, dodnes nie celkom dobre prebádaný efekt známy ako triedny strop. Laicky, ide o skryté privilégiá a lepšiu štartovaciu pozíciu do života, ktoré poskytujú svojim deťom bohatšie rodiny.

Jedným z výsledkov ich výskumu je, že smrteľníci, ktorí sa narodili do rodín z nižších spoločenských vrstiev, majú menšiu pravdepodobnosť pracovať v prestížnych profesiách (právo, medicína, financie, žurnalistika) ako tí, čo sa narodili do bohatých rodín. Ak sa aj niekomu podarí dostať sa z nižšej triedy do „spoločensky prestížneho povolania“, priemerne zarába o 16 percent menej ako jeho kolegovia z dobre zabezpečených rodín.

Prečo je americký sen len bájka

Zdroj: Amazon

Sam Friedman, Daniel Laurison, The Class Ceiling: Why it Pays to be Privileged,
Policy Press, 2019, 224 s.

Sam Friedman je sociológ na London School of Economics. Venuje sa predovšetkým sociálnej a príjmovej nerovnosti a kultúrnym špecifikám spoločenských elít v Spojenom kráľovstve. Momentálne pracuje na projekte Who’s Who, v ktorom analyzuje ich 120-ročnú históriu. V roku 2014 vydal knihu Comedy and Distinction, kde sa venoval zvlášnostiam anglického humoru.

Daniel Laurison je sociológ na Swarthmore College. Doktorát v sociológii získal na University of California. Vo svojich prácach sa venuje nerovnosti, politickej angažovanosti voličov a úlohou politických poradcov pri formovaní americkej politiky.

Banka mama a otec

Nemusíme hovoriť len o rodinných peniazoch, čo je aktuálna vec

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa