Demografi a ekonómovia už dávno upozorňujú, že bez imigrácie sa počet ekonomicky aktívneho obyvateľstva v dlhodobom horizonte významne zníži. Branislav Šprocha z Katedry humánnej geografie a demografie UK pre TREND uviedol, že ak sa nič nezmení, do roku 2035 klesne počet ekonomicky aktívnych ľudí na Slovensku o takmer 330-tisíc osôb. To by bola veľká rana pre slovenskú ekonomiku.

Už dnes podľa INEKO muselo 38 percent firiem odmietnuť nejakú zákazku pre nedostatok ľudského kapitálu. Ministerstvo práce a sociálnych vecí aktuálne vyrukovalo so Stratégiou pracovnej mobility cudzincov v Slovenskej republike, ktorá má pomôcť problém riešiť. Podľa ľudí z biznisu je to však príliš neskoro a príliš málo.

Nemci lákajú cudzincov

Vláda Angely Markelovej sa dohodla na znení nového zákona, upravujúceho podmienky imigrácie odborne vzdelaných pracovníkov z tretích krajín. Nemecko potrebuje obsadiť viac ako 1,2 milióna voľných pracovných miest, čo nebude možné bez výraznejšieho prílevu zahraničnej pracovnej sily.

V praxi to bude znamenať, že profesionálne kvalifikovaní imigranti z tretích krajín, ktorí preukážu dostatok prostriedkov, aby v Nemecku mohli žiť, budú môcť do krajiny prísť až na pol roka a hľadať si prácu. Táto možnosť sa bude vzťahovať na všetky profesie, nielen tie nedostatkové. Podmienkou, s ktorou môžu mať problém, je ovládanie nemeckého jazyka.

Ako uvádza nemecká verzia portálu eur—activ.com v prípade žiadaných profesií, ako sú IT špecialisti a pracovníci v sektore zdravotnej a sociálnej starostlivosti, budú podmienky ešte miernejšie. Ak si takíto zahraniční pracovníci nájdu v Nemecku miesto, nebudú musieť dokladovať žiadne vzdelanie.

„Dohoda na znení tohto zákona je historickým momentom podobne, ako bolo kedysi rozhodnutie odstaviť jadrové elektrárne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa