Reagovala na tému, že pri rozdeľovaní majetku medzi potomkov by mala hlava rodiny vedieť, čo všetko vlastne chce rozdeliť. Dcéra podnikateľa Oszkára Világiho sa sumarizovaniu, kde všade má rodina obchodné aktivity, venovala dlhodobo a z vlastnej iniciatívy. „Doma sa o biznise nehovorilo.“

Podobné nadšenie u potomkov o vývoj rodinného majetku je štatisticky skôr menšinové. Aj preto, že vo väčšine rodín sa o peniazoch nahlas nehovorí. Pritom podľa odborníkov práve bilancovanie rodinnej situácie aspoň raz za čas s dospievajúcimi deťmi zvyšuje šance, že sa v budúcnosti majetok rýchlo nepominie.

Ako nerozhádať rodinu

„Náboženstvo, osobný život aj peniaze sú oblasťami, ktoré sa v rodinách ťažko zdieľajú. Moje skúsenosti ukazujú, že bohatstvo je dobre spravované, rastie a ľahko sa presúva z generácie na generáciu, ak hlava rodiny má otvorený a blízky vzťah so svojou rodinou,“ uvádza člen poradného tímu RSM Tacoma Family Office Jean-François Cats.

Vzťah sa vytvára aj tým, ak hlava rodiny zdieľa s potomkami informácie o financiách. Je to aj nevyhnutná súčasť výchovy detí. A nech je forma rodinného podnikania a majetku už akákoľvek a či to vyžadujú vnútorné pravidlá rodiny alebo nie, kľúčové je vykresliť si aspoň raz ročne finančnú situáciu. To by mala zodpovedne pripraviť a správnou formou odprezentovať práve hlava rodiny.

„Ak to nerobíte, musíte sa pripraviť na riziko nevhodného správania svojich detí. Niekedy sa bratia a sestry tak rozhádajú, že rodina sa prestane rozprávať alebo sa už dokonca nikdy nestretnú,“ menuje krajné prípady. Niekedy bojujú na súdoch. A rodičia majú na tom svoj podiel viny.

Spomína tiež na slová, ktoré mu v mladosti zdôrazňoval jeden jeho šéf: „Dôležité je vždy urobiť odpočet až po posledný riadok. Chcel tým povedať, že ľudia si neradi pamätajú, že majú aj úvery a tak si myslia, že sú bohatší, než naozaj sú.“

O firme áno, o majetku nie

Potreba zdieľať informácie o majetku s členmi rodiny začína byť na Slovensku čoraz 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa