O finančných problémoch Arcy Capital sa v médiách píše už viac ako pol roka. Zatiaľ opatrne a málokto si dovolí prirovnávať túto firmu smerujúcu do reštrukturalizácie či konkurzu k nebankovým spoločnostiam, ktoré na Slovensku reťazovo krachovali na prelome milénií. Niektorí ľudia z finančného biznisu však TRENDU otvorene povedali, že prinajmenšom v posledných pár rokoch ide aj tu o pyramídovú hru.

Ako to teda je? Poďme najprv k rozdielom. Podnikateľ Vladimír Fruni (na foto) začínal v 90. rokoch ako obchodník zo zeleninou, bez ekonomického vzdelania. V roku 1997 kúpil nebankové spoločnosti BMG Invest a Horizont Slovakia, nasledovala známa schéma vyberania vkladov od naivných vkladateľov s prísľubom 40-percentných úrokov a reklamné kampane na získanie ďalších vkladateľov,
z ktorých vkladov vyplácal tých skorších.

Okrem toho míňal BMG Invest peniaze aj na kúpu médií, stávkových kancelárií, zmenární či výrobcov nealko nápojov. V roku 2002 sa pyramída zosypala a nevyplatených ostalo 12 miliárd korún (400 miliónov eur). Po konkurze trvajúcom 17 rokov dostalo vyše stotisíc veriteľov necelé dve percentá vkladov. V. Fruni išiel do väzenia.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa