Prečo #allforjan publikuje závažné zistenia

Poprava nášho kolegu z portálu aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej otvorila ďalšiu Pandorinu skrinku. To, čo sa začalo objavovať pri dekódovaní faktov z posledného článku Janka Kuciaka, je neuveriteľný obraz prepletenia štátnej moci na Slovensku s aktivitami mafie.

Lenže zatiaľ sa v podstate nič zásadné nezmenilo. Dôkazom je aj to, že všade, kam sa človek pozrie, cítiť obrovskú bezmocnosť množstva čestných ľudí, ktorí si doteraz s touto chobotnicou nedokázali poradiť. Médiá sú zaplavené množstvom konkrétnych podnetov, ale aj dokumentov z polície a jej špecializovaných útvarov, spravodajských služieb, vládnych agentúr a ďalších štátnych orgánov a organizácií, pretože mnohí radoví policajti, prokurátori či úradníci viac dôverujú novinárom ako orgánom činným v trestnom konaní.

Tak sa zrodil aj článok, ktorý tento týždeň budú publikovať viaceré slovenské médiá združené v medzinárodnej skupine #allforjan. Jeho súčasťou je aj rozhovor s investigatívnym chorvátskym novinárom s jeho obzvlášť závažnými zisteniami. Nie je v moci novinárov a médií všetky tieto tvrdenia overiť. Sme však presvedčení, že mimoriadna, hoci aj potenciálna spoločenská závažnosť týchto faktov robí z možnosti publikovať ich našu povinnosť voči celej slovenskej spoločnosti. Najmä ak združené redakcie majú v rukách dokumenty z polície a iných štátnych orgánov, ktoré vo viacerých častiach závažné tvrdenia chorvátskeho novinára potvrdzujú.

Kam sa človek pozrie, cítiť bezmocnosť čestných ľudí, ktorí si sami s chobotnicou nevedia poradiť

Je povinnosťou polície a prokuratúry, aby riadne pracovali so všetkými podnetmi a dôkazmi, ktoré majú k dispozícii. Médiá im v tom môžu pomáhať, no zároveň pri tejto príležitosti opäť zdôrazňujeme, že je nevyhnutné, aby sa orgány činné v trestnom konaní oslobodili od politických vplyvov a vyšetrovanie viedli nezávisle, nestranne a naozaj profesionálne. A aby namiesto novinárov začali konečne obťažovať zločincov.