Tradícia odovzdania rodinného podnikania sa na Slovensku a v Česku ešte stále len buduje. Práve teraz sa totiž majitelia mnohých rodinných firiem založených v 90. rokov dostávajú do dôchodkového veku a začínajú uvažovať o tom, komu svoj biznis odovzdajú. Partneri advokátskej kancelárie Havel & Partners Štěpán Štarha a David Neveselý hovoria pre TREND o tom, ako rodinnú firmu pripraviť na generačnú výmenu, ale aj o možných trecích plochách v rodinnom biznise.

Nielen v Európe platí, že prechod na druhú generáciu sa podarí len približne 35 percentám rodinných firiem. Čo sú najčastejšie príčiny toho, že generačný presun zlyhá?

Štěpán Štarha: Ide o väčší komplex rôznych faktorov. Medzi základné patrí napríklad nedostatočná príprava zakladateľa či nástupníka, nedôsledné nastavenie pravidiel a plánu odovzdania a rozdielne pohľady na budúcnosť. Ďalšími faktormi bývajú aj nedostatočná komunikácia a vypočutie detí, či firmu chcú prebrať, ale aj riziko rozdrobenia majetku a vstupu tretích osôb. Karty dokáže zamiešať aj podnikateľské či právne prostredie.

Spomínate podnikateľské prostredie. Ako je na generačný prechod pripravené to slovenské?

David Neveselý: Na Slovensku a v Českej republike sa tradícia odovzdania rodinného podnikania ešte len buduje. Na začiatku 90. rokov totiž neexistovalo mnohogeneračné podnikanie, a preto chýba dostatok príkladov zvládnutých odovzdaní firiem. Väčšinu rodinných firiem vedú zakladatelia, ktorí sú vo veku, keď uvažujú, čo ďalej. Vďaka tomu sa táto téma rozvíja.

Š. Š.: Vzhľadom na historické limity slovenskej právnej úpravy rodinné firmy pri generačnej výmene čelia aj mnohým právnym výzvam a problémom – komplikovanosti odovzdania majetku, obmedzeným nástrojom spravodlivej distribúcie v rámci rodiny či chýbajúcej ochrane majetku pred rodinnými búrkami.

Riaditeľ ZSSK Martin Koreň
Neprehliadnite

Nový šéf ZSSK nechce prepúšťať, ľuďom by rád postupne zdvihol platy o 50 percent

Efektívnu ochranu rodinného majetku umožňuje rodinný fond v podobe nadačného fondu. Kedy má pre firmy zmysel?

D. N.: Súkromné nadačné fondy zriaďované podľa českého práva sú moderné a efektívne nástroje, ktoré bežne využívajú aj Slováci pri usporiadaní držby a správy majetku. Sú vhodnou alternatívou dedičských inštitútov.

Zakladateľovi umožňujú vložiť majetok do fondu na vopred stanovený účel. Majetok sa následne spravuje a poskytuje určeným osobám podľa pravidiel, ktoré zakladateľ vopred presne stanoví.

Alternatívou riešenia je aj štandardné dedičské právo. To však nemyslí na všetky možnosti. V čom je zastarané a aké zmeny by mu pomohli?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa