Prvá polovica tohto roka až taká dramatická nebola a cena plynu ako komodity už mesiace klesá. Kým na konci septembra 2018 sa na pražskej burze za megawatthodinu plynu blížila k 27 eurám, na konci augusta spadla pod 18 eur.

Dôvodov je viacero. Nižšia spotreba v súvislosti s teplejším počasím, preplnené plynové zásobníky, ale aj čoraz väčšia diverzita dodávok a s tým spojená cenová vojna medzi tradičným ruským plynom dovážaným potrubím a skvapalneným LNG plynom, ktorý na starý kontinent dovážajú Spojené štáty americké.

„Pokles veľkoobchodných cien plynu bude Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pravdepodobne reflektovať pri stanovení maximálnych cien za dodávku plynu domácnostiam na rok 2019,“ domnieva sa Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk. Súboj gigantov by mohol byť vo finále dobrou správou pre koncových odberateľov.

Teplé zimy neprajú spotrebe

Po štyroch rokoch rastúceho dopytu po zemnom plyne sa vlani vývoj otočil. Spotreba kopírovala európsky trend, no kým celkovo na starom kontinente klesla zhruba o 1,5 percenta, na Slovensku sa medziročne prepadla až o 3,6 percenta, keď podľa dát ÚRSO dosiahla 52,8 terawatthodiny.

Dôvodom je podľa plynárov najmä

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa