Firma Zeleninari, ktorá rukolu dodala, musela zaplatiť pokutu tisíc eur. Ide o prípad spred dvoch rokov, ktorý v tom čase zástupcovia spoločnosti obhajovali zlyhaním ľudského faktora. Vo vyjadrení pre Nový Čas ukázali prstom na svojho zamestnanca, pritom sami majú skúsenosti s „prebaľovaním“ a vo väčšom meradle. Funguje to takto: keď sa firma zadlží a ohrozujú ju exekúcie, svojmu podnikaniu a zamestnancom dajú nový obal. Pokojne aj viackrát.

Firma v novom obale

Spoločnosť Zeleninari podľa Centrálneho registra zmlúv od roku 2012 podpísala desiatky zmlúv so štátnymi inštitúciami. Zeleninu či ovocie dodávala napríklad univerzitám alebo podriadeným organizáciám ministerstva zdravotníctva a ministerstva obrany. Kým štát jej zaisťoval príjmy, sama si voči nemu neplnila povinnosti – neodvádzala dane a odvody. Firma Tomáša Kubinca v súčasnosti dlhuje Finančnej správe, zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni vyše tri milióny eur.

Zdravotná poisťovňa Dôvera voči eseročke začala ešte v roku 2015 prvé exekučné konania. Do októbra 2016 T. Kubinec s poisťovňou komunikoval, neskôr sa mu už nevedeli dovolať. Sociálna poisťovňa na firmu podala na okresnej prokuratúre aj trestné oznámenie. V novembri toho istého roku sa spoločnosť Zeleninari premenovala na Vege Vege, zmenila sídlo aj konateľa, ktorým je občan z Maďarska.

Navonok to vyzeralo, že svoju činnosť utlmila, jej posledná zverejnené účtovná závierka je za rok 2015. Zmluvy, ktoré mala firma Zeleninari uzavreté so štátnymi inštitúciami, postúpila na inú firmu, eseročku Viktis. S tou T. Kubinca na prvý pohľad nič nespája. Podľa Obchodného registra boli jej spolumajiteľmi Viktória Fraňová a spoločnosť Bernadety Koreňovej a Valériana Demjána Davad. TREND však zistil prepojenia medzi Zeleninarmi a Viktis.

Prebalili zeleninu a potom aj firmu. Štátu dlhujú milióny a stále podnikajú

Fresh Gastro predáva svoje výrobky pod stanom s logom Zeleninári. Zdroj: Zeleninari.sk

Spoločné promo aj ľudia

Podľa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Bratislava mesto vlani „voči spoločnosti Viktis, s.r.o., Fresh Gastro – výrobňa sirupov začali správne konanie za nesprávne označenie výrobkov a rozhodnutím udelili pokutu sto eur“. Dôležitá je značka Fresh Gastro, ktorú úrad spojil s Viktis.

Na webe Fresh Gastro je uvedený pre záujemcov o spoluprácu telefonický kontakt na T. Kubinca. Okrem toho sú tam fotky z verejných akcií, kde svoje výrobky predávajú pod stanom s logom Zeleninári. Na instagramovom profile Zeleninárov sa zase v jednom príspevku píše, že ide o ich produkty, ktoré „vznikajú priamo v našej vlastnej výrobe – chránenej dielni“.

Napriek čudným praktikám a obrovským dlhom sa tomuto biznisu so zeleninou a ovocím naďalej darí

Ďalšie spojenie so spoločnosťou Viktis načrtla Dôvera. V novembri 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa