Pripravovaná rekodifikácia obchodného práva má rozšíriť možnosti usporiadania pri zakladaní obchodných spoločností a ukotviť lepšiu ochranu ich veriteľov. „Potrebujeme dať podnikateľom čo najviac flexibility pri tvorení vnútorných pomerov ich obchodných spoločností,“ povedala médiám vedúca pracovnej skupiny Ministerstva spravodlivosti SR a bývalá šéfka tohto rezortu Lucia Žitňanská.

Ministerstvo chce napríklad umožniť, aby spoločník v spoločnosti s ručením obmedzeným mohol v nej mať aj viac podielov, a to v rôznych režimoch. Eseročky by mohli mať napríklad aj možnosť vydať cenné papiere, čím by sa priblížili k súčasnej jednoduchej spoločnosti na akcie, s ktorou sa po rekodifikácii už neráta. Podobne akciová spoločnosť by si mohla v stanovách určiť, aké akcie s akými právami vydá.

Zároveň majú pripravované zmeny viac chrániť veriteľov obchodných spoločností. Podľa L. Žitňanskej nie je základné imanie obchodnej spoločnosti dostatočnou garanciou ochrany veriteľov. Malo by ňou byť nastavenie právneho rámca, ktorý by bránil skrytému prelievaniu majetku spoločností do rúk spoločníkov, teda jeho transferu iným spôsobom ako cez podiely na zisku.

Úprava zvýši zodpovednosť štatutárnych orgánov za prípadný krach spoločnosti a zmeny sa dotknú aj koncernového práva. Reformu podporí súbežná úprava občianskeho práva v ustanoveniach o právnických osobách.

Ministerstvo hospodárstva SR
Zdroj: TASR

Veľké podniky znížia spotrebu energie

Ministerstvo hospodárstva SR podpísalo dohody o znižovaní spotreby elektrickej energie so spoločnosťou Slovnaft, s výrobcom ferozliatín OFZ a papierňami Mondi SCP. Pridalo sa ďalších 18 podnikov, ktoré dohodu podpísali na diaľku.

Šéf rezortu Richard Sulík považuje snahu o znižovanie spotreby elektrickej energie za jednu zo svojich priorít. „Najmenej emisií pochádza z takej elektrickej energie, ktorá sa nespotrebuje,“ povedal.

Štátny tajomník rezortu Karol Galek pripomenul, že priemysel je spolu s prevádzkou budov najnáročnejším sektorom z hľadiska spotreby energií. Energetická náročnosť podnikov na Slovensku však podľa neho od roku 2000 do roku 2015 klesla už o 51 percent.

O koľko budú zapojené firmy znižovať svoju spotrebu, nespresnili. Predseda Predstavenstva Mondi SCP Ružomberok Miloslav Čurilla však uviedol, že jeho podnik sa usiluje znížiť špecifickú spotrebu energie každý rok o jedno až dve percentá.

Obchodná vojna USA-EÚ speje k prímeriu

Európska únia a USA urobili krok k prímeriu v spore z čias Donalda Trumpa. Obchodná zástupkyňa USA Katherine Taiová a podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis, zodpovedný za obchod, avizovali rokovania o nadmernej globálnej kapacite výroby ocele a hliníka. EÚ pozastaví zvýšenie ciel proti USA, tie však zatiaľ ponechajú clá vo výške 25 percent na oceľ a 10 percent na hliník.

EÚ a USA v spoločnom vyhlásení uviedli, že ako spojenci môžu presadzovať vysoké štandardy, riešiť spoločné obavy a „brať na zodpovednosť krajiny ako Čína, ktoré podporujú politiku narúšajúcu obchod“.

Štát sa s výstavbou ciest nebude ponáhľať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa