Aktualizácia 13.2.2020: Hodnotenie programu strany Sloboda a Solidarita bolo založené na programe strany z roku 2016, keďže strana predstavila svoj nový program 9. januára po napísaní a zverejnení článku. Hodnotenie strany SaS preto nezohľadňuje ich aktuálny program.  

Pri všeobecnom pocite, že v krajine funguje elitná skupina „našich ľudí“, ktorí sú nad zákonom, narastá pocit silnejúcej občianskej frustrácie. Pre zdravie spoločnosti je to mimoriadne nebezpečný stav, pretože túžba po sociálnej spravodlivosti je autentická výbava každého človeka a nevzťahuje sa len na ekonomické statky.

Slovensko prežíva svoje doteraz najlepšie hospodárske časy, mzdy a dávky neustále rastú, miera chudoby klesá a nezamestnanosť je na historickom minime. Napriek tomu nezadržateľne narastá popularita antisystémových síl a extrémistov, ktorí si veľké zisky pripisujú v oblastiach, kde nie je žiadny vypuklý problém s marginalizovanými rómskymi občanmi.

Ich priaznivci nie sú vo väčšine utkvelí radikáli. Sú to len ľudia, ktorí cítia, že v krajine čosi nefunguje, že systém je vychýlený z rovnováhy, a túžia po náprave. Pri podrobnejších kvalitatívnych prieskumoch sa ukazuje, že ich základnou túžbou je fungujúci právny štát – krajina, kde platia zákony pre všetkých rovnako, kde je zločin efektívne postihovaný a právo hladko vymožiteľné. Preto je boj za právny štát zároveň elementárnym zápasom o prežitie demokratického systému štátu.

Dvadsaťeurovky v obálke

Základnou substanciou, ktorá rozleptáva právny štát, je korupcia. Vybavovanie prednostného prístupu k právam a k úniku pred povinnosťami za peniaze je priamym protikladom právneho štátu. Preto tieto dve kategórie fungujú ako spojené nádoby.

Je nepochybné, že v slovenských podmienkach sa medzi nimi prelieva poriadne mútna

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa