Odpisovanie auta

Ak podnikateľ kúpi do firmy nové auto, určite sa mu oplatí ho odpisovať. To však môže robiť iba vtedy, ak ho zaradí do obchodného majetku. Netreba to nikomu oznamovať a nie je potrebné mať ani IČO v technickom preukaze. 

Cena auta sa tak do nákladov dostáva vo forme odpisov. Pri tom podnikateľ použije rovnomernú metódu odpisovania a zaradí ho do prvej odpisovej skupiny. Keďže auto sa odpisuje štyri roky, podnikateľ si dá do nákladov každý rok jednu štvrtinu kúpnej ceny. Napríklad v prípade auta za 24-tisíc eur predstavuje ročný odpis šesťtisíc eur. V prvom roku si však možno dať do nákladov len pomernú časť ročného odpisu.

Suma teda závisí od toho, v ktorom mesiaci podnikateľ auto kúpil. Ak to bolo napríklad v novembri, v prvom roku si môže odpočítať pri aute za 24-tisíc eur 1 000 eur. V poslednom, piatom roku si zase dá do nákladov odpisy za 10 mesiacov, aby odpísal celé auto. Ak podnikateľ zaradí auto do majetku neskôr po kúpe, odpisy za predchádzajúce roky neuplatní.

Do vstupnej ceny sa započítava kúpna cena auta z faktúry či kúpnej zmluvy. K nej sa pripočíta napríklad registračný poplatok na polícii. Ak ide o platiteľa DPH, tá sa do vstupnej ceny nezahŕňa. V prípade, že vstupná cena automobilu bude nižšia ako 1 700 eur, podnikateľ si môže výdavok na jeho kúpu zahrnúť do výdavkov jednorazovo.

Okrem odpisov si môže dať do nákladov aj ďalšie výdavky, ktoré súvisia s prevádzkou vozidla – na pohonné hmoty, servis či údržbu auta, investície do technického zhodnotenia, ale aj povinné zmluvné a havarijné poistenie či daň z motorových vozidiel.

Limity odpisov

Štát už dávnejšie sprísnil

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa