Pohľad na akciové trhy svedčí o poklese a raste, ktoré delia ľudí na víťazov a porazených. Rovnaký pohyb trhu niektorí investori vítajú, iní pri pohľade na vývoj kurzu cítia čoraz väčšiu úzkosť. Inflácia v tomto prípade funguje trochu inak napriek tomu, že existujú investičné nástroje, ktoré umožňujú zarábať aj na rastúcej cenovej hladine.

Príliš vysoký rast cien vo všeobecnosti likviduje ekonomiku a tým ohrozuje spoločnosť. V prípade vysokej inflácie sú teda v istom zmysle porazení všetci.

Národná banka Slovenska (NBS) si pripomenula výročie Nežnej revolúcie a Deň boja za slobodu a demokraciu svetelnou projekciou na svojej budove v Bratislave 17. novembra 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Slováci sa zadlžujú najrýchlejšie v Európe. Úvery na bývanie opäť rastú veľmi rýchlo

Inflácia ohrozuje aj majetných

Znehodnocovanie peňazí sa týka aj majetných Slovákov, klientov privátneho bankovníctva. Ich vzťah k rastúcej inflácii je však pomerne komplikovaný. Solventní klienti nenechávajú svoje peniaze ležať bez pohybu, preto vo všeobecnosti majú predpoklady na to, aby ich súčasné tempo zdražovania nepoškodilo.

„Klienti, ktorí sú dlhodobo zainvestovaní – a zvlášť aj v akciových aktívach, vidia, že majú pred infláciou veľký náskok,“ hovorí riaditeľ pre privátnu klientelu UniCredit Bank na Slovensku Roman Hajduk.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa