Zamestnanie pre Slovákov znamená vykonávať zárobkovú činnosť aspoň 40 hodín týždenne. Akékoľvek menšie porcie práce sú okrajovou záležitosťou. Čiastočné úväzky skrátka nemajú v krajine na ružiach ustlané. To platí aj v ostatných postkomunistických krajinách, ktoré so sebou nesú podobné vzorce uvažovania zamestnávateľov, sociálneho zabezpečenia a podpory materstva ako Slovensko. V máloktorom ukazovateli je hranica medzi východom a západom aj 33 rokov po páde železnej opony taká ostrá ako práve v podiele čiastočných úväzkov.

Kým na Slovensku pracujú na skrátený úväzok iba necelé tri percentá zamestnancov, v susednom Rakúsku je to desaťnásobok a vo Švajčiarsku a v Holandsku ešte viac. Slovenský podiel je však nízky aj na pomery východného bloku. Menší je už len v Bulharsku. Česi využívajú čiastočné úväzky v dvakrát väčšej miere, v Slovinsku tvoria osem percent trhu práce a v Estónsku dokonca 14 percent. To sa už približuje priemeru EÚ 18 percent.

Ďalej od priemeru

Zarážajúca je skutočnosť, že Slováci sa k priemeru EÚ v posledných rokoch nepribližujú, naopak, sa o deň vzďaľujú. V roku 2015 totiž malo kratší pracovný čas viac ako šesť percent slovenských pracovníkov. Od roku 2018 však tieto počty klesajú. V súčasnosti sa to týka len 50-tisíc žien a zhruba polovičného počtu mužov, čo znamená návrat k číslam na úrovni roku 2008.

Pretože skrátené úväzky sa vo všetkých európskych štátoch s výnimkou Rumunska týkajú v oveľa väčšej miere žien ako mužov, núka sa otázka, nakoľko závisia od nastavenia systému podpory v materstve v jednotlivých krajinách. Rozšírený predpoklad, že štáty, ktoré umožňujú ženám dlhú materskú a rodičovskú dovolenku bez ponuky zvýhodnených čiastočných úväzkov, ich vyradia z trhu práce, čo vedie k zníženiu pôrodnosti, údaje však nepotvrdzujú. Slovenky totiž rodia podobný počet detí ako Holanďanky a viac ako Rakúšanky. Ešte väčšiu plodnosť registruje Rumunsko, kde je podiel čiastočných úväzkov tiež zanedbateľný.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa