Rybníky novým eurofondovým hitom

Investor: viacerí podnikatelia
Lokalita: Slovensko
Investícia: od 50- do 600-tisíc eur
Zámer: revitalizácia i výstavba rybníkov a akvakultúr

Za ostatné dva mesiace vládna stránka Enviropotral.sk ukázala hneď desiatku nových zámerov na rozbeh chovu rýb. Iste aj kvôli možnosti eurofondov. Projekty chystajú i politici či podnikatelia, ktorí doteraz pôsobili v iných biznisoch.

Spomedzi politikov sa objavil napríklad krupinský okresný predseda Smeru Marián Siekel a tiež bývalý poslanec za SNS Jozef Ďuračka, ktorý dakedy do orgánov Trnavskej teplárenskej pretlačil nielen viacerých známych, ale aj svoju čerstvo doštudovanú dcéru. Spomedzi biznis skupín chce rybníky zase IMAO Group vo vlastníctve považskobystrických podnikateľov, ktorá obchoduje s elektroinštalačným materiálom a tiež stavia fotovoltické elektrárne i bioplynové stanice.

Pozrite si TOP 10 nových investícií na Slovensku

Zdroj: Trend.sk

Ďalej komárňanská firma Drevoprojekt Vojtecha Forróa, ktorý pôsobí aj v biznise s obnoviteľnými zdrojmi energií, no spolu s inými podnikateľmi revitalizuje priemyselný areál po celulózke v Štúrove. Na vlne s rybami sa chce zviezť aj ostravská firma Financial Found.

Projekty majú medzi sebou obrovské rozdiely v efektivite. Firma Ma-Pe v rukách podnikateľa Martina Sameliaka chce pri Partizánskej Ľupči vybudovať nový rybník na kapry až za 600-tisíc eur. No ročne dodá do regiónu iba jeden a pol tony rýb. Drevoprojekt V. Forróa a jeho akvakultúra pri Kolárove má za 300-tisíc eur na trh dodávať až sto ton rýb ročne. Na chov i spracovanie rýb je medzi rokmi 2014 a 2020 pripravených 21 miliónov eur z eurofondov.

Nestlé presúva výrobu z Rakúska

Investor: potravinársky koncern Nestlé
Lokalita: Prievidza
Investícia: nezverejnené
Zámer: rozšírenie výroby dehydrovaných polievok a omáčok

Prievidzský závod nadnárodného potravinárskeho koncernu Nestlé, ktorý je zameraný hlavne na výrobu dehydrovaných polievok či omáčok, uspel vo vnútrofiremnom konkurenčnom boji o prevzatie výroby pre západné trhy. Ako informoval denník Sme, presúva sa doň produkcia zo sesterskej rakúskej výrobne investora.

Fabrika využívajúca obchodnú značku Carpathia rozširuje svoju produkciu až o tri linky, ktoré poskytnú prácu štvrť stovke nových zamestnancov. Navyše v dohľadnom čase budú do Prievidze presunuté z Rakúska aj ďalšie dve linky.

Pozrite si TOP 10 nových investícií na Slovensku

Zdroj: Trend.sk

Nové stroje budú produkovať výrobky pre divíziu Nestlé Professional, ktorá zásobuje zákazníkov z oblasti spoločného stravovania, akými sú hotely, reštaurácie a tiež kuchyne v školách, závodoch aj nemocniciach.

Za presunom výroby stoja i rozdielne platy v Rakúsku a na Slovensku, hoci slovenské Nestlé, ktoré zamestnáva vyše 600 ľudí, len nedávno zvýšilo mzdy až o 29 percent, a to v reakcii na odchody pracovníkov do iných spoločností.

Závod Carpathie patril už doteraz medzi vôbec najväčšie potravinárske závody v krajine s ročnou výrobou do sto miliónov eur. Svojimi produktmi zďaleka nezásobuje iba domáci trh. Silne exportná výroba sa zdvihne o ďalšie exporty do západnej Európy.

Nestlé Slovensko dosahuje ročné tržby na úrovni okolo 160 miliónov eur. Nezastrešuje totiž iba prievidzskú výrobu, ale aj dovoz pestrého sortimentu rôznych potravinárskych produktov Nestlé od cukroviniek až po kávu. Spoločnosť dlhodobo vykazuje vysoké zisky. Predvlani v čistom zarobila vyše 9,5 milióna eur.

Dáni v prasatách čoraz širší

Investor: farmárska skupina Pigagro
Lokalita: obce Bruty a Dolné Semerovce
Investícia: 1,5 milióna eur
Zámer: rozšírenie chovu prasiat

Dánska farmárska skupina Slovakian Farm Invest už dnes dodáva zo svojej slovenskej dcéry Pigagro hlavne na tuzemský trh 130-tisíc prasiat ročne. Pretože dopyt po bravčovine u Slovákov rastie, Dáni chystajú rozšírenie tuzemských fariem.

Pri juhoslovenských obciach Bruty a Dolné Semerovce, ktoré sa nachádzajú v Novozámockom a Levickom okrese, chcú postaviť dve nové maštale a rozšíriť aj päť existujúcich.

Pozrite si TOP 10 nových investícií na Slovensku

Zdroj: Trend.sk

Celkovo tak na oboch farmách Pigagro vytvorí nové priestory až pre sedemtisíc prasiat. Už dnes tam investor chová 30-tisíc ošípaných. Celkovo budú rozšírenia chovov stáť 1,5 milióna eur.

Pigagro patrí k najväčších chovateľom prasiat v krajine potom, čo dánski vlastníci zavítali na Slovensko po prelome milénia. Zamestnáva u nás až stovku ľudí. Okrem fariem v Brutách a Dolných Semerovciach má skupina aj ďalšie dve farmy pri obciach Svodín a Ipeľský Sokolec a jednu aj pri gemerskej obci Jesenské.

Chrenekovci by radi zlato

Investor: česká firma Moravia Steel
Lokalita: Etiópia
Investícia: nezverejnená
Zámer: hľadanie a ťažba drahých kovov

Česko-slovenskí podnikatelia stojaci za třineckými oceliarňami Moravia Steel Tomáš Chrenek, Ján Moder, Evžen Balko a Mária Blašková sa podľa Hospodárskych novín púšťajú do biznisu s drahými kovmi, a to novou investíciou v Etiópii.

Česká oceliarska skupina cez jednu dcérsku firmu už drží povolenia na hľadanie zlatej žily v tejto časti afrického kontinentu. „Môžem potvrdiť, že v Etiópii naša firma Moravia Mining Plc. získala licenciu a zaoberá sa prieskumom určitej oblasti pre prípadnú ťažbu kovov,“ povedala hovorkyňa skupiny Moravia Steel – Třinecké železárny Petra Macková Jurásková.

Pozrite si TOP 10 nových investícií na Slovensku

Zdroj: Profimedia.cz

Moravia Steel svoju africkú ťažobnú spoločnosť založila ešte v apríli 2015 spoločne s tamojším biznismenom Dawitom Shibruom. Slováci v spoločnom podniku vlastnia 76-percentný podiel, zvyšok patrí Afričanovi. Následne sa pod hlavičkou Moravia Mining zapojili aj do vládneho tendra na získanie prieskumných licencií. K dohode s etiópskym ministerstvom pre ťažobný priemysel došlo v septembri 2016.

Zvolenský Continental sa rozrastie

Investor: nemecký Continental
Lokalita: Zvolen
Investícia: 14 miliónov eur
Zámer: rozšírenie výroby brzdových systémov, 200 zamestnancov

Zvolenský závod nemeckého gumárenského koncernu Continental, ktorý sa zameriava na brzdové systémy, pred troma rokmi zásadne rozširoval výskumno-vývojové centrum. Teraz ide zvýšiť aj kapacity výroby.

Podľa zámeru, ktorý Continental predložil úradom na schválenie, plánuje spoločnosť vo Zvolene rozšíriť výrobu brzdových strmeňov z 12 miliónov kusov ročne na 15 miliónov. Investíciu odhaduje na štrnásť miliónov eur.

Pozrite si TOP 10 nových investícií na Slovensku

Zdroj: Maňo Štrauch

Zvýši sa aj počet zamestnancov z terajších 1 300 na 1 500. Continental chce rozšíriť administratívnu budovu a montážnu halu. Postaví aj nový sklad, budovu logistiky a pribudne aj nový vjazd do fabriky. Začiatok výstavby je plánovaný na október tohto roku, trvať má deväť mesiacov.

Závod nemeckého dodávateľa pre automobilový priemysel vo Zvolene vyrába brzdové komponenty pre svetové automobilky. Okrem produkcie má ako jeden z mála dodávateľov v automotive na Slovensku aj vlastné výskumno-vývojové centrum.

Hlinikári z Constellia sa rozrastajú

Investor: západoeurópska skupina Constellium
Lokalita: Levice
Investícia: 27 miliónov eur
Zámer: rozšírenie výroby hliníkových profilov pre priemysel

Západoeurópska hlinikárska skupina Constellium so sídlom v Holandsku plánuje na Slovensku masívne investície. Závod v Leviciach rozšíri o novú halu, čím zdvojnásobí jeho kapacitu. Prostredníctvom svojej dcéry stavia aj novú fabriku v Žiline.

V existujúcom závode Constellium Extrusions v Leviciach vyrastie hala s rozlohou 10-tisíc štvorcových metrov. Do rozšírenia zainvestuje firma 27 miliónov eur a vytvorí 80 pracovných miest. Dnes tu zamestnáva viac ako 120 ľudí. Ročná produkcia je 18-tisíc ton. Po investícii by mala vzrásť na 38-tisíc ton. Spoločnosť vyrába od roku 2007 v Leviciach hliníkové profily lisované z mäkkých zliatin pre automotive, strojárstvo, stavebníctvo a energetiku.

Constellium Extrusions Levice vlani založila dcérsku spoločnosť Constellium Automotive Žilina, ktorá plánuje v priemyselnom parku CTPark v Žiline otvoriť nový závod s rozlohou šesťtisíc štvorcových metrov. Začiatok výroby je naplánovaný na polovicu tohto roka.

Pozrite si TOP 10 nových investícií na Slovensku

Zdroj: Softalloys constellium

Slovalco

Investor: (nórsky a slovenský investor)
Lokalita: Žiar nad Hronom
Investícia: 150 miliónov eur + 1,25 miliardy eur
Zámer: modernizácia a zefektívnenie výroby hliníka + vízia zdvojnásobenia fabriky

Hamé

Investor: (český investor)
Lokalita: Poprad
Investícia: 450-tisíc eur
Zámer: rozšírenie výroby majonéz v slovenskej dcérskej firme Doma

wolfcraft

Investor: (nemecký investor)
Lokalita: Dunajská Streda
Investícia: nezverejnená
Zámer: rozšírenie výroby montážnych pultov a stolov pre domácich majstrov

Antik

Investor: (slovenský investor)
Lokalita: Kechnec
Investícia: nezverejnená
Zámer: možný presun finalizácie elektrobicyklov z Ázie na Slovensko