Skrachovanú strážsku oceliareň kúpili Nemci

Investor: nemecká oceliareň Max Aicher
Lokalita: Strážske
Investícia: nespresnená
Zámer: prevzatie skrachovanej oceliarne Slovakia Steel Mills

Skrachovaná strážska oceliareň Slovakia Steel Mills (SSM), ktorú vybudovali a priviedli do dlhov bývalí partneri dnes už neexistujúcej investičnej skupiny Istrokapital, má nového majiteľa. V tendri ju kúpil maďarský výrobca ocele ÓAM Ózdi Acélművek z nemeckej skupiny Max Aicher.

Maďarská dcéra Nemcov sa rovnako ako SSM zameriava na výrobu betonárskej ocele zo šrotu. Zamestnáva štyristo ľudí a jej ročná kapacita je 360-tisíc ton. Koľko skupina Max Aicher za slovenský podnik zaplatila a aké plány s fabrikou má, nie je známe. Pre Slovensko najpozitívnejšie by bolo znovuoživenie fabriky. Ale možno ju Nemci kúpili iba preto, aby sa im do susedstva maďarskej dcéry neprisťahoval konkurent, pričom oni sami s podnikom veľké rozvojové plány nemajú.

Pozrite si TOP 10 nových investícií na Slovensku

Zdroj: TREND.sk

Ak chce Max Aicher firmu opäť rozbehnúť, musí sa pripraviť aj na investície. SSM je síce na hutnícke pomery nová fabrika, keďže začala vyrábať len pred ôsmimi rokmi, no už v roku 2014 skončila v konkurze a odvtedy stojí. Po vstupe do konkurzu síce boli jej technológie zakonzervované, no za štyri roky bez života zastarali.

Nemecká skupina pôsobí v 18 krajinách, kde zamestnáva štyritisíc ľudí. Jej ročné tržby sa pohybujú na úrovni miliardy eur.