Viete aspoň približne povedať, z čoho sa skladá váš finančný majetok? Nejde o to mať jeho štruktúru ako nejaký americký boháč, veď potreby a životný štýl má každý jedinečné, ako aj sklon k podstupovaniu rizika.

Ale zamýšľali ste sa, čo sú piliere vášho bohatstva a aké je jeho zhodnotenie? A dokáže rast jeho hodnoty držať z dlhodobého hľadiska krok aspoň s infláciou a doručuje očakávaný výnos vzhľadom na investičný cieľ? Ako ďaleko myslíte pri investovaní do budúcnosti?

Upravujete svoje portfólio na pravidelnej báze vzhľadom na ekonomickú realitu a dodržujete stanovenú stratégiu? Máte ju aspoň rámcovo stanovenú? A dosahujete výsledky zodpovedajúce minimálne jej benchmarkom?

Investujete podľa poučiek pravidelne, nech sa deje čokoľvek, a to aj počas kríz, vojen či obáv z rozpadu finančného systému, keď na trhoch dominuje skepsa, nervozita a objavujú sa najrôznejšie, často až apokalyptické scenáre s koncom sveta „za rohom“?

Alebo ste už spanikárili a zbavili ste sa padlých aktív v čase prvého väčšieho výkyvu a nedodržali ste minimálny odporúčaný investičný horizont? Rozmýšľali ste nad chybami a omylmi pri tvorbe a zveľaďovaní majetku a poučili ste sa z nich? Viete, čo by ste dnes urobili inak a lepšie? A naozaj ste to urobili?

Viete, koľko vás stojí správa majetku a porovnávali ste alternatívne možnosti pri dodržaní kvalitatívnych štandardov? Sú vaše investície daňovo optimalizované?

Analyzovali ste, akým potenciálnym rizikám čelí váš majetok a minimalizovali ste tie najzávažnejšie? Viete, ako je likvidný a ako rýchlo by ste v čase núdze vedeli primeranú časť premeniť na hotovosť? Nedržíte jej už teraz zbytočne veľa? Nemáte príliš mnoho vajíčok v jednom košíku, hoci teraz sa zdá ako ten najvýnosnejší? Teda sú vaše aktíva dostatočne diverzifikované nielen medzi jednotlivé triedy, ale aj sektorovo a geograficky? A máte nejakú expozíciu aj voči alternatívnym aktívam ako private equity?

Zahŕňajú vaše investičné kalkulácie aj devízové riziko? A čo dnes mimoriadne aktuálne (geo)politické riziko, riziko znárodnenia agresívnym režimom či mimoriadneho zdanenia?

Ak nepoznáte odpoveď na čo len jednu z týchto otázok alebo nad nimi váhate a nie ste si istí, bez zbytočného váhania by ste to mali konzultovať s finančnými expertmi. Len pri správne nastavených parametroch portfólia majetku stačí dodržiavať elementárne pravidlá disciplíny a trpezlivosti, aby jeho reálna hodnota porástla pri optimalizovaných rizikách.

Stanislav Pánis

Analytik J&T Banky. Po štúdiu v odbore Financie, bankovníctvo a investovanie na Fakulte Financií Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pracoval od roku 2006 v oblasti obchodovania a investovania na finančných trhoch. V J&T Banke pôsobí od roku 2011.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
WA 27 Mníchov - Bankovky rubľa a eurové bankovky sú na stole v Mníchove v pondelok 28. februára 2022. Rubeľ sa v pondelok prepadol na rekordné minimum a dolár oproti väčšine mien prudko vzrástol po tom, ako západné štáty oznámili nové sankcie na potrestanie Ruska za jeho inváziu na Ukrajinu a prezident Vladimir Putin uviedol svoje jadrové sily do stavu najvyššej pohotovosti. FOTO TASR/DPA

28.02.2022, Bayern, München: Russische Rubel-Banknoten und Euroscheine liegen auf einem Tisch. Die Europäis
Neprehliadnite

Bojujte proti inflácii investovaním, pomôžu aj podielové fondy