Korupcia ničí krajinu, škodí ekonomike a prekáža biznis prostrediu. Vyplýva to z takmer všetkých prieskumov verejnej mienky, ktoré na túto tému robili rôzne inštitúcie od prieskumných agentúr až po Podnikateľskú alianciu Slovenska. Lenže čo s tým?

Ak si nevieme poradiť s nejakým problémom, je prirodzené ísť po skúsenosti tam, kde majú riešenia. TREND bol navštíviť rumunský protikorupčný úrad, ktorého úspechy vyzdvihujú aj svetové médiá. Boli sme zvedaví najmä na šéfku úradu Lauru Kövesi, počas jej pôsobenia totiž dostali rumunskí prokurátori pred súd mnohé veľké ryby vrátane premiéra.

Čakali sme tvrdú ženu, ktorá bude stroho reagovať na naše otázky. Rumunská „bojovníčka proti korupcii“ pôsobí skromne. Napriek neskorým popoludňajším hodinám bola ochotná sa s nami baviť dovtedy, kým sa budeme pýtať. Úplne iný prístup, ako keď sme chceli vedieť, čo si slovenský generálny prokurátor Jaromír Čižnár myslí o tom, že Slovensko skončilo v rebríčku World Economic Forum ako druhá najskorumpovanejšia krajina sveta. Jeho kancelária odpísala, že pre pracovnú zaťaženosť nám v lehote (päť pracovných dní) odpovedať nestihne. Treba len dúfať, že má na stole naozaj veľkú kauzu, napríklad úniky DPH.

Požičajme si Rumunku

Ani Rumuni sa korupcii nepostavili len tak. Dotlačila ich k tomu EÚ v rámci prístupových rokovaní. V tomto ohľade máme smolu, že keď na Slovensku úplatky prerástli do obludných rozmerov, v Únii sme už dávno usadení. Rumunský recept je pomerne jednoduchý – zmena legislatívy, posilnenie nezávislosti prokurátorov a odvážni ľudia na správnych miestach.

Podobné zmeny sa udiali aj v susednej Českej republike, kde nastúpila nová generácia mladých štátnych zástupcov. Tí začali stíhať aj dovtedy neohrozenú skupinu páchateľov – skorumpovaných politikov. Tam bola na čele tejto iniciatívy tiež žena, dnes vrchná štátna zástupkyňa v Prahe Lenka Bradáčová. Mimochodom, vypracovala obžalobu lobistu Marka Dalíka v korupčnom škandále, v ktorom sa mihol aj priateľ slovenského premiéra Miroslav Výboh.

Pozitívne príklady teda existujú. Stačí ich len využiť v prospech Slovenska. Kto sa tej šance chopí, je zatiaľ vo hviezdach. Ale aj podľa skúseností z poslednej kauzy Bašternák je jasné, že súčasná vládna koalícia to nebude.