Politici majú zo zákona povinnosť priznať peniaze, ktoré zarobili mimo svojej funkcie. Tento údaj má verejnosti ukázať nárast ich majetku, ktorý môže signalizovať prípadné korupčné správanie. Zákon je ale natoľko deravý, že umožňuje politikom ukryť majetok pred verejnosťou. V Počiatkom priznaní na webe sú za rok 2008 iné príjmy 29 miliónov korún, o rok neskôr to bolo rádovo menej.

Pritom za rok 2008 dostal vyše sto miliónov korún od inej fyzickej osoby, Mateja Korca. Vyplýva to z údajov, ktoré unikli z banky a TREND ich má k dispozícii. Obaja platbu vysvetľujú vzájomným obchodom s pozemkami. „Uvedený prevod bol zrealizovaný v zmysle kúpnopredajnej zmluvy, na základe ktorej som nadobudol pozemky s rozlohou 120-tisíc metrov štvorcových,“ reagoval pre TREND M. Korec. O aké pozemky ide, či na nich boli napríklad inžinierske siete a čo na nich stojí teraz, už neuviedol. Rozprávať sa nechcel s vysvetlením, že nie je verejnou osobou.

M. Korec sa stal presne v roku 2008 generálnym riaditeľom Výskumného ústavu jadrovej energetiky (VÚJE). Podnik bol do roku 1994 štátnym výskumným ústavom, transformoval sa na akciovú spoločnosť, ktorej akcie vlastnia bývalí a súčasní zamestnanci. Vykonáva projekčné, inžinierske a výskumné činnosti v oblasti jadrovej energetiky. Jadrovú energiu dlhodobo presadzuje aj strana Smer.

Pozemkový kráľ Ján Počiatek

Matej Korec Zdroj: Parlamentný Kuriér

Aktivity na Liptovskej Mare

„Predal som mu najkrajšie pozemky pri Liptovskej Mare, čo dodnes veľmi ľutujem,“ konštatoval pre TREND J. Počiatek. Tvrdí, že dnes majú tieto pozemky minimálne dvojnásobnú hodnotu. „Trvalo mi štyri roky, aby som ich postupne vykúpil od pôvodných majiteľov a zmenil na stavebné pozemky,“ dodal.

Suma, za akú J. Počiatek predával, zodpovedá podľa portálu reality.sk skôr súčasným cenám. Počiatkov pozemok vychádza v prepočte na 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa