„Po započítaní dodatočných odvodov sa čistý kombinovaný ukazovateľ k decembru 2018 zvýšil na 111,5 percenta, čo predstavuje najvyššiu hodnotu v sledovanej histórii,“ tvrdí Národná banka Slovenska (NBS) v Analýze slovenského finančného sektora za rok 2018.

Kombinovaný ukazovateľ porovnáva vybrané poistné s nákladmi na poistné plnenia a ďalšími výdavkami, ktoré sú spojené s daným produktom. Ak je tento ukazovateľ nižší než 100 percent, znamená to, že príjmy sú vyššie ako výdavky. Naopak, vyššie číslo poukazuje na to, že tento produkt je stratový.

V tomto roku môže kombinovaný ukazovateľ ešte vzrásť, lebo poisťovne museli začať platiť daň z neživotného poistenia vo výške ôsmich percent z vybraného poistného. Táto daň nahradila odvod, ktorý poisťovne platili v posledných rokoch. No kým odvod sa vzťahoval len na novouzatvorené zmluvy, daň treba odviesť aj zo starších zmlúv.

Mnohé poisťovne preto túto záťaž preniesli na klientov a zvýšili im ceny poistiek. V poistení áut sa daň dotkne len havarijného poistenia. Z povinného zmluvného poistenia sa dlhodobo platí osempercentný odvod, preto sa naň nevzťahuje daň.

Poistky už zdraželi

„Ceny povinného zmluvného poistenia boli v posledných rokoch na neudržateľne nízkej úrovni. To spôsobovalo nepriaznivý pomer medzi výberom poistného a nákladmi na poistné plnenia,“ upozorňuje hovorca Komunálnej poisťovne Dalibor Mihalkin.

Aj keď poisťovne už dlhšie hovorili o tom, že ceny nemajú kam klesnúť, väčšinou sa našli takí, ktorí nízke ceny aj tak podliezli.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa