Výroba ohňostrojov v Dubnici nad Váhom po revolúcii nadviazala na zbrojársku tradíciu regiónu. Firma Privatex Pyro sa od drobných rakiet a petárd prepracovala až k ohňostrojárskej špičke a dnes zbiera prestížne ocenenia a dodáva komponenty na ohnivé šou po celom svete. Prísna slovenská legislatíva však ju však zasiahla a jej majiteľ Ľubomír Masár dnes nevylučuje ani sťahovanie za lepšími podmienkami do zahraničia.

Od vojenských rakiet k petardám

Keď v osemdesiatych rokoch minulého storočia pocítilo socialistické Československo nedostatok zbrojárskych expertov, vznikli na brnianskej Vojenskej akadémii dočasné civilné študijné programy. Práve v jednom z nich, zameranom na raketovú techniku, sa prvýkrát dostal k výbušninám strojár Ľubomír Masár. Po škole nastúpil do zbrojárskych strojární ZVS Dubnica nad Váhom.

„Tam som robil konštruktéra, potom šéfkonštruktéra. V podstate som mal na starosti všetky rakety, ktoré sa tam vyrábali,“ spomína na svoje začiatky Ľ. Masár. Po Nežnej revolúcii sa však československé zbrojárstvo ocitlo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa