Výroba ohňostrojov v Dubnici nad Váhom po revolúcii nadviazala na zbrojársku tradíciu regiónu. Firma Privatex Pyro sa od drobných rakiet a petárd prepracovala až k ohňostrojárskej špičke a dnes zbiera prestížne ocenenia a dodáva komponenty na ohnivé šou po celom svete. Prísna slovenská legislatíva však ju však zasiahla a jej majiteľ Ľubomír Masár dnes nevylučuje ani sťahovanie za lepšími podmienkami do zahraničia.

Od vojenských rakiet k petardám

Keď v osemdesiatych rokoch minulého storočia pocítilo socialistické Československo nedostatok zbrojárskych expertov, vznikli na brnianskej Vojenskej akadémii dočasné civilné študijné programy. Práve v jednom z nich, zameranom na raketovú techniku, sa prvýkrát dostal k výbušninám strojár Ľubomír Masár. Po škole nastúpil do zbrojárskych strojární ZVS Dubnica nad Váhom.

„Tam som robil konštruktéra, potom šéfkonštruktéra. V podstate som mal na starosti všetky rakety, ktoré sa tam vyrábali,“ spomína na svoje začiatky Ľ. Masár. Po Nežnej revolúcii sa však československé zbrojárstvo ocitlo

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa