Keď sa strany Hlas a Smer po ôsmich rokoch vládnutia ocitli v opozícii, ani si nemohli želať lepšie načasovanie. Udialo sa to v čase jednej z najväčších kríz, akej kedy Slovensko čelilo.

Vláda Igora Matoviča robí vo svojom márnom boji s covidom-19 toľko chýb, že opozícii na úspech úplne stačí len opakovať kritiku expertov a médií a viezť sa na vlne všeobecnej nespokojnosti.

Dnes nevieme povedať, ako by sa v boji s vírusom správala vláda vedená Petrom Pellegrinim či nebodaj Robertom Ficom. Odhodlala by sa na tvrdý lockdown skôr ako po Novom roku? Možno áno. Spoliehala by sa na antigénové testy v rovnakej miere ako I. Matovič? Zrejme nie.

Ale na postojoch opozičných strán až tak nezáleží. Teraz vládne I. Matovič, a kým sa P. Pellegrini a R. Fico dostanú znova k moci, bude už asi po pandémii. Ak sa vôbec niekedy dostanú k moci.

Peter Pellegrini, Robert Fico tlańćov√© vyhl√°senie
Neprehliadnite

Zvládli by sme pandémiu lepšie, ak by vládla opozícia?

Taký je komfort opozície – môže kritizovať, tvrdiť, čo by robila inak, ale za nič nenesie zodpovednosť. A my nikdy nezistíme, ako by to bolo. Je tu však jedna otázka, pri ktorej zohráva postoj Hlasu a Smeru dôležitú úlohu už teraz. Dokonca zásadnú, ak máme poraziť vírus.

Aby sme dosiahli kolektívnu imunitu, potrebujeme zaočkovať 60 až 70 percent populácie. Hoci čoraz viac ľudí deklaruje, že má záujem o očkovanie, stále nemáme vyhraté. Postoje P. Pellegriniho či R. Fica môžu ovplyvniť statisíce ľudí.

Očkovanie je jediná úloha vlády, pri ktorej leží zodpovednosť aj na pleciach opozície. Napriek tomu v nej obe opozičné strany fatálne zlyhávajú. Radšej sa rozhodli naskočiť na antivaxerskú emóciu v spoločnosti. Opakovane spochybňujú prínosy očkovania a zbytočne zveličujú riziká. R. Fico aj P. Pellegrini tvrdia, že sa nedajú zaočkovať. Namiesto dobra spoločnosti sledujú svoj krátkodobý politický cieľ.

To je v skutočnosti kľúčový postoj, ak chceme vedieť, ako by opozícia bojovala proti covidu. Pretože P. Pellegriniho a R. Fica nemôžeme pri pandémii posudzovať podľa technokratických riešení, ale podľa princípov, za ktoré bojujú. Ak sa takto správajú v otázke vakcinácie – jedinej otázke, v ktorej na ich postoji teraz naozaj záleží –, akú máme potom záruku, že by sa rovnako nezodpovedne nesprávali, aj keby riadili boj s koronavírusom?

M. Krajčí: Situácia v súvislosti s novým koronavírusom sa mierne zhoršila
Neprehliadnite

Štát fatálne zlyhal v ochrane ľudských životov. Je škandál, že Marek Krajčí je stále ministrom