Závažnosť situácie netreba dôkladne vysvetľovať, na ilustráciu postačujú počty zadržaných významných činiteľov v uplynulom roku. Nový špeciálny prokurátor bude dohliadať na úrad, ktorý preveruje najzávažnejšie zločiny na Slovensku. Zoznam kandidátov napovedá, že po funkčnom období obvineného Dušana Kováčika by mala prísť zmena k lepšiemu. Aká rozsiahla bude, to závisí od poslancov v parlamente.

Vo svetle nedávneho právoplatného odsúdenia Mariana Kočnera na dlhoročný pobyt za mrežami je voľba špeciálneho prokurátora ešte dôležitejšia než predtým. Okrem výberu nového šéfa Policajného zboru ide určite o jednu z najzásadnejších úloh pre súčasnú koalíciu. Tá má momentálne plné ruky práce s pandémiou, ale azda nebude rovnako chaoticky pristupovať k voľbe špeciálneho prokurátora.

Istý optimizmus načrtol výber generálneho prokurátora, ktorým sa napokon stal Maroš Žilinka. Jeho zvoleniu predchádzali ostré politické debaty, v zákulisí sa hovorilo o tom, že ide o favorita hnutia Sme rodina a ostatné strany sa skrátka prispôsobili. Napriek špekuláciám bude pôsobenie M. Žilinku nepochybne krokom vpred oproti jeho predchodcom. 

NMH: DANIEL LIPŠIC - LUČANSKÝ
Neprehliadnite

Súboj o post špeciálneho prokurátora. Daniel Lipšic proti zvyšku štartového poľa

Identický scenár by vôbec neuškodil ani kreslu špeciálneho prokurátora. Funkciu zastával dlhé roky D. Kováčik, ktorý sa skôr než prácou preslávil nadprácou v prospech rôznych pochybných ľudí. Ako príklad určite postačí obraz bývalého šéfa špeciálnej prokuratúry v policajných putách. 

Jeho nástupcom chce byť trojlístok elitných prokurátorov a Daniel Lipšic. Hoci pri poslednom mene sa dá polemizovať, či by to bol najšťastnejší výber z pohľadu jeho politickej minulosti, nie sú výrazné pochybnosti o tom, že všetci prihlásení spĺňajú prísne odborné kritériá. Ján Šanta, Vasiľ Špirko či Peter Kysel sú praxou preverení profesionáli, ktorí majú úradu čo ponúk-
nuť.

V bezprostrednom finále bude však rozhodovať politika. Zostáva len dúfať, že priateľstvo D. Lipšica s premiérom Igorom Matovičom nespraví z odborného výberu taký obvyklý kamarátsky výber.