Každá choroba nás obmedzuje a negatívne ovplyvňuje. Fyzicky, psychicky, ale aj ekonomicky. Bolesti krížov postihujú až 90 percent obyvateľstva a sú najčastejšou príčinou hospitalizácie. Nielenže nám znepríjemňujú život, ale nás aj oberajú o čas a peniaze.

K najviac postihnutým patria okrem ťažko fyzicky pracujúcich aj manažéri či administratívni pracovníci, ktorí celé dni trávia v kanceláriách a majú sedavý spôsob práce. „V podstate dnes neexistuje zamestnanie, pri ktorom by netrpela chrbtica či pohybový aparát,“ vysvetľuje MUDr. Eva Dúbravová, špecialistka v odbore fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia, ako aj v odbore neurológia. „Či ide o prácu fyzicky náročnú alebo dlhodobé sedenie, aj jedno, aj druhé pohybovému aparátu a chrbtici škodí.“

Človek rozumný, človek pohyblivý

Podľa lekárky chrbtica bolí hlavne preto, že nedokážeme aktivovať náš svalový stabilizačný systém, teda systém, ktorý predstavujú hlboké svaly chrbta, bránica, bočné brušné svaly a svalstvo panvového dna. „Ľudia sa od raného veku pohybujú menej. Už malé deti veľa sedia, to pokračuje v škole a málo sa pohybujeme aj v dospelosti. Sedíme v aute, práci, doma,“ varuje odborníčka, ktorá o tom z dlhodobej praxe vie svoje.

Podľa nej je homo sapiens síce úspešný model evolúcie, ale na nedostatok pohybu nie je stavaný. „Aby prežil

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa