Daňové zvýhodnenie, ktoré aktuálne schválil parlament, sa týka len priamych investícií na kapitálových trhoch a aktívne riadených portfólií. Samotné fondy sa daňovej podpory nedočkali pre priveľké dosahy na príjmy štátneho rozpočtu.

Postoj, že podporíme investovanie Slovákov, ale najmä tých bonitnejších, ktorí svoje peniaze umiestňujú priamo, lebo na ostatných už nie sú prostriedky, je pritom v priamom rozpore so slovami Roberta Fica, ktorými ohlásil druhý sociálny balíček. „Ľudia potrebujú pocítiť, že sa Slovenskej republike darí. Štát musí byť solidárny a veľkorysý k ľuďom,“ povedal vtedy.

Argument ministerstva však je, že cieľom je hlavne podpora domáceho kapitálového trhu. „Domnievame sa, že keby úľava platila na podielové fondy, tak by to nemalo radikálny vplyv na likviditu,“ spresnil v rozhovore pre TREND štátny tajomník rezortu financií Radko Kuruc.

Aj kolektívne investovanie čakajú legislatívne zmeny. Novela zákona má umožniť využívanie nových foriem najmä zavedením fondov s premenlivým základným imaním známych pod skratkou SICAV. „Vytváranie tuzemských fondov SICAV rozšíri možnosti podnikania slovenských finančných inštitúcií a podporí ich konkurencieschopnosť v jednotnom trhu EÚ,“ vysvetľuje ministerstvo.

Slovensko tiež implementuje európsku smernicu UCITS V. No len čiastočne, časť ustanovení totiž transponovala predčasne ešte v roku 2013. Súčasné zmeny sa podľa MF týkajú najmä „činnosti depozitára, politiky odmeňovania manažmentu a sankčných ustanovení“.

Zisky, poplatky, provízie 1/3
(tis. eur)

Popoluška od daňovej macochy

PRAMEŇ: údaje poskytnuté spoločnosťami, zostavil TREND

„Peňažáky“ okolo nuly

Najkonzervatívnejšie fondy peňažného trhu svojich investorov v prvom polroku veľmi

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa