Mnohé európske krajiny masívne podporili v rámci covidovej pomoci aj veľké festivaly. Tie žijú v nádeji, že už tento rok budú môcť otvoriť svoje brány aspoň v obmedzenom režime. Výnimkou nie sú ani organizátori Pohody, najpopulárnejšieho a najväčšieho festivalu na Slovensku. O tom, ako sa im darí prekonať nepriaznivé obdobie, či im štát pomáha dostatočne, aj o najbližších plánoch hovoril pre TREND zakladateľ Pohody Michal Kaščák. „Podpora na udržanie zamestnanosti nepokryla ani polovicu našich mzdových nákladov. Ale som vďačný aj za to, skutočne nám to pomohlo udržať zamestnancov,“ hovorí.

Viaceré štáty umožnili festivalom čerpať zo špeciálnych covidových fondov stovky miliónov eur, napríklad Holandsko, Rakúsko či severské krajiny. Aj slovenská vláda navrhla riešenie, ale finančná pomoc nie je veľmi štedrá. Žiadali ste? Dostali ste?

Na Slovensku nie sme zvyknutí hovoriť o financiách a rozpočtoch. Rozpočet klasickej, plnej verzie Pohody sa blíži k štyrom miliónom eur. Sme festival postavený na stabilnom tíme. Máme dvanásť ľudí, ktorých sme si po celý čas udržali. Od štátu sme dostali podporu na udržanie zamestnanosti. Pri maximálnej sume, ktorá sa v posledných mesiacoch dokonca zvýšila, to nepokrýva ani polovicu našich mzdových nákladov. Ale som vďačný aj za to, skutočne nám to pomohlo udržať zamestnancov.

V zahraničí systém podpory funguje lepšie a inšpirácií na dobré riešenia je veľmi veľa. Prečo to u nás nejde podobným dobrým smerom?

Netuším. Aby som bol korektný, musím povedať, že aktuálne čakáme na výsledok formulára podaného na ministerstve hospodárstva, ktoré má poskytnúť dotačnú schému pre kultúru a kreatívny priemysel. Žiadame o preplatenie vynaložených nákladov za rok 2020.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa