Tri dni pred začiatkom nového školského roka Štátny inštitút odborného vzdelávania registroval len 84 zapojených škôl a 331 žiakov, ktorí podpísali učebnú zmluvu so zamestnávateľmi. Tí sa mali od 1. septembra stať významnou súčasťou stredného školstva.

Aj keby sa naplnil optimistický predpoklad štátnych úradníkov, že do začiatku nového školského roka pribudne ešte stovka detí, dychtivých po učňovskej praxi vo firmách, stále je to málo. Tvorcovia zákona o duálnom vzdelávaní, ktorým chcela vláda reformovať stredné školstvo, pôvodne predpokladali, že v prvom nábehovom ročníku ich bude aspoň trikrát viac. Z počtu prihlásených sú sklamaní aj ostatní zainteresovaní.

„Osobne som si myslel, že záujem bude vyšší. Aj vzhľadom na rozsiahle PR, ktoré malo duálne vzdelávanie v médiách, keď zákon finišoval v parlamente,“ zdôrazňuje predseda Združenia stredných škôl Martin Maták.

Veľké očakávania

Od začiatku jednofarebnej vlády Smeru-SD je jednou z jej hlavných hesiel posilnenie stredného odborného školstva. Niekdajšie učňovky totiž dlhodobo upadali, deti sa hlásili najmä na gymnáziá a školy s maturitou. Firmy sa sťažovali na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, ktorú by mohli zapojiť do výroby. Frázu „remeslo má zlaté dno“ sa najskôr pokúšal pretaviť do zákona exminister školstva Dušan Čaplovič, po ňom Peter Pellegrini. Legislatívu dokončil až súčasný šéf rezortu Juraj Draxler.

Kabinet návrh zákona predstavil v januári a po zdĺhavých rokovaniach so zástupcami zamestnávateľov a firiem ho parlament schválil tak, že nadobudol účinnosť 1. apríla. Nové pravidlá prepojili odborné školstvo s praxou, čoho výsledkom má byť absolvent lepšie pripravený na trh práce.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa