Túto časť Poľska domáci volajú „Ziemie odzyskane“, čiže Znovuzískané územia. Po druhej svetovej vojne si totiž Stalinovo Rusko ponechalo východ Poľska, ktorý získalo v septembri 1939 na základe paktu Molotova s Ribbentropom.

Ako „odškodné“ dal Kremeľ Poliakom východnú časť Nemecka za Odrou a Nisou. Volať toto územie znovuzískané má asi takú logiku, ako keby Slovensko výmenou za východ krajiny s Košicami „znovuzískalo“ v Maďarsku územie na severnom brehu Balatonu. S odkazom na to, že tam v deviatom storočí stával Blatnohrad kniežaťa Pribinu. „Znovuzískané územia“ dnešného západného Poľska boli totiž poľským štátnym útvarom naposledy niekedy po roku 1000.

Na dokončení plynovodu Nord Stream 2 sa podieľa ruská loď Fortuna.
Neprehliadnite

Pre Nord Stream 2 príde Slovensko o stovky miliónov eur

Aby úrady urobili miesto pre milióny Poliakov utekajúcich z obsadených území, museli vyhnať desať miliónov Nemcov. Pre Poliakov to bola výhra, vďaka vojnovému odškodneniu získali civilizačne oveľa vyspelejšie územia a svoju krajinu doslova posunuli o stovky kilometrov na západ k bohatej Európe. Ani tak sa tam celé generácie Poliakov necítili doma a brali to ako provizórium. Mimochodom, Nemecko potvrdilo príslušnosť týchto území k Poľsku definitívne až v roku 1990.

Podľa toho to aj v tejto časti Poľska vyzerá. Sú, samozrejme, výnimky, ako dnes už zase krásny Vroclav. Ale na mnohých miestach tohto západu Poľska máte pocit, akoby sa tam vojna skončila pred dvoma rokmi. Západné pohraničie Poľska je chudobné a zanedbané, s ľuďmi, ktorí k nemu ešte len nachádzajú vzťah.

Sputnik Vakcína
Neprehliadnite

Denník Stredoeurópana: Sputnik V môže byť pre Maďarov nový Világos

Teraz máme my Česi aj Nemci v tejto časti Poľska problém s obrovskou hnedouhoľnou baňou Turów. Leží vo výbežku na trojmedzí medzi troma štátmi a Poliaci sa rozhodli celý tento výbežok s rozlohou desiatok štvorcových kilometrov vydolovať. Až úplne k českej hranici sa má posunúť banský kráter hlboký tristo metrov. Pri tejto obrovskej jame je obrovská uhoľná elektráreň s výkonom 2 000 MW, ktorú chcú Poliaci prevádzkovať ešte desiatky rokov. Čechom pri hraniciach mizne voda, Nemcom padajú domy, ale s Poliakmi nie je reč.

Praha dúfa, že pomôže žaloba na Súdnom dvore Európskej únie. Ja si myslím, že nie. Pretože na „Znovuzískané územie“ si Poliaci jednoducho siahnuť nedajú a urobia si s ním, čo budú chcieť. Bez milosti, bez lásky. Ako na cudzích dobytých územiach.

EBE 19 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke s dlhou expozíciou sú svetlá vlakov prichádzajúcich a odchádzajúcich zo železničnej stanice v nemeckom Frankfurte nad Mohanom v pondelok 18. januára 2021. FOTO TASR/AP
This long time exposure photo shows trains going in and out a train station in Frankfurt, Germany, Monday, Jan. 18, 2021. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Zelení Európania nepoletia, začnú milovať železničnú dopravu