TREND sa najznámejšieho poľského ekonóma a reformátora pýtal aj na to, ako by vyzeral Balcerowiczov reformný plán pre Európu v roku 2018. V júni prednášal v Bratislave na pozvanie Konzervatívneho inštitútu.

Je rok 2018 a vy stále prednášate o transformácii. Je pravda, že jej koniec od roku 1989 nikto oficiálne nevyhlásil. Skončila sa vstupom krajín strednej Európy do EÚ a NATO?

Koniec transformácie sa definuje ťažko. Je to podobné, ako keď posudzujeme niekoho tridsaťročného: je ešte mladý alebo už nie je? Nevieme na to odpovedať, pretože nemáme definíciu mladého človeka. Nie je ani tak dôležité to, či sa transformácia skončila, ale to, aký progres jednotlivé krajiny urobili. Zo skúseností vieme, že ekonomické problémy súvisia s inštitucionálnym nastavením a jednotlivými politikami. Zlé politiky produkujú veľa problémov.

Ktoré sú to tie „zlé politiky“?

Je to jednoduché. Sú to tie, ktoré dávajú politikom väčšiu moc. A ktoré to robia? Napríklad znárodňovanie, zoštátňovanie súkromných firiem. Vtedy ako politici zároveň nominujete manažérov týchto podnikov. Nepotrebujete ani reguláciu, aby ste ich ovplyvňovali, stačí vám na to telefón. Zavoláte im a naznačíte im, že by mohli investovať tam a tam.

Potom máme reguláciu. A potom výdavky a dane. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa