Napriek veľkej podpore Poliakov pre členstvo v EÚ vyvoláva poľská konzervatívna vláda pod vedením strany Právo a spravodlivosť (PiS) už dlhší čas konflikty s európskymi inštitúciami. Spor o zmeny vo fungovaní tamojšieho Ústavného a Najvyššieho súdu občas doplňujú polemiky o prísnej interrupčnej legislatíve a právach sexuálnych menšín.

matovic, olano, ilustracia
Neprehliadnite

Všetko najlepšie, OĽaNO! Chyba v matrixe oslávila desať rokov

Napätie medzi Bruselom a Varšavou sa výrazne zvýšilo začiatkom októbra, keď sa poľský Ústavný súd uzniesol, že niektoré články základných európskych zmlúv nie sú v súlade s ústavou.

Rozhodnutie vyvolalo vlnu kritiky doma, ale aj v zahraničí. Niektoré kruhy ho dokonca označili za pred-zvesť polexitu, teda odchodu Poľska z EÚ. Čoraz častejšie sa skloňuje aj možnosť pozastaviť prostriedky z plánu obnovy na základe údajného porušenia princípu právneho štátu.

Kaczyńského hra

Rozhodnutie Ústavného súdu vyvolalo širokú vlnu reakcií aj na domácej politickej scéne. Zatiaľ čo premiér Mateusz Morawiecki označil informácie o potenciálnom polexite za dezinformáciu, vplyvný poslanec koaličnej strany Solidárne Poľsko Janusz Kowalski v nedávnom rozhovore pre portál Onet.pl naznačil, že v roku 2027 by bola ideálna príležitosť na to, aby sa Poliaci rozhodli o odchode z EÚ.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa