Snahe politikov prinútiť banky, aby pomohli hypotekárnym dlžníkom, stojí v ceste neprehliadnuteľná prekážka – zákon. Štát ešte v roku 2011 obmedzil hotovostné platby nad päťtisíc eur a politici pod hrozbou prísnej regulácie nútili banky do zlacnenia vkladov. Banky tak od ľudí pol roka nevyberali za vklady poplatky.  

To sa však nepáčilo Protimonopolnému úradu SR a Slovenskej bankovej asociácii uložil pokutu za to, že sa banky dohodli na jej pôde. Úrad argumentoval, že finančníci nekonali nezištne, ale snažili sa zabrániť prísnejšej regulácii. Výčitka napríklad znela, že od poplatku boli oslobodené len fyzické osoby a právnické už nie.

Tento spor dobre ilustruje, prečo sa banky dohôd s politikmi boja. Kontrolóri by opätovne mohli argumentovať, že bez dohody by mohli individuálne poskytnúť ešte lepšie podmienky. 

V prípade hypoték treba pripomenúť, že Slovensko malo jedny z najnižších sadzieb v rámci EÚ. Nebolo to preto, že politici organizovali tlačovky, aby vyzývali na lacnejšie hypotéky. Dôvodom bola uvoľnená menová politika a snaha bánk získať väčší podiel z trhového koláča. Svoju úlohu zohralo aj zníženie poplatku za predčasné splatenie na jedno percento. 

Na snímke poslanec Národnej rady (NR) Slovenskej republiky (SR) Robert Fico (Smer-SD) pred hlasovaním o otvorení mimoriadnej 93. schôdze parlamentu v Bratislave v utorok 30. mája 2023. Mimoriadnu schôdzu poslanci neotvorili ani na tretí pokus. Parlament nebol opäť uznášaniaschopný. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) bude uznášaniaschopnosť zisťovať opäť o hodinu. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Fico pripravil sporiteľov v druhom pilieri o tisíce eur, teraz chce pomôcť hypodlžníkom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa