V pondelok 26. apríla sa na nábreží Dunaja premieta sčasti obraz z jari roku 2019. Ľudia sedia na terasách v družných debatách. Niektorí sa stále boja sadnúť si do reštaurácie. Vezmú si jedlo do plastovej nádobky a zložia sa na trávnik alebo lavičku. Na ruke im visia respirátory. „Ja zatiaľ ostanem takto, ako som zvyknutá od jesene. Už je teplo, obeduje sa príjemnejšie. Zdá sa mi, že na terasách je veľa ľudí a nemajú rúška. Bojím sa,“ vysvetľuje mladé dievča. Ktovie, dokedy bude strach pretrvávať. Majitelia reštaurácií hovoria o týždňoch, nie o mesiacoch obáv. 

Uvoľňovanie viacerých prekvapilo. Majitelia prevádzok sa pripraviť nestihli. Po týždni pomaly nabiehajú na režim spred roka. Limituje ich počasie aj konkurencia. Otvorené terasy síce kompenzujú časť nákladov, no nestačia. „Pokiaľ zákazník nebude môcť využívať všetky benefity podniku, nemá to význam. Terasy sa budú odlišovať len na základe ponuky a cenotvorby. A to je málo,“ vysvetľujú majitelia pivárne Spilka Beer & Restaurant na Legionárskej ulici v Bratislave.  Piváreň otvorili v polovici októbra a na druhý deň ju museli zatvoriť. Exteriér im ešte chvíľu finančne pomohol, jeho zimná úprava si vyžadovala ďalšie financie. Radosť netrvala ani dva mesiace.

Dlhý návrat do normálu

Pri Dunaji, ale aj v cetre mesta to v deň otvorenia vyzeralo ako za starých čias. Na terasách bolo síce menej stolov, ale o to plnšie vyzerali. Obsadený bol takmer každý. Pred pol ôsmou večer padali posledné objednávky. O ôsmej bola záverečná, zákaz vychádzania vyhnal ľudí domov. Majitelia a prevádzkari opakovane hovorili, že to bude ťažký a náročný boj. „Pokiaľ ide o čísla, bude trvať veľmi dlho, kým sa situácia v gastre vráti do normálu,“ hovorí Jakub Pešta, manažér bistra Brasserie La Marine s tým, že ak sa v dohľadnom čase neotvoria aj interiéry reštaurácií alebo príde avizovaná tretia vlna, pre niekoho to môže byť posledný úder. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa