Ani korona nestlačila ceny nehnuteľností nižšie, stále si držia vysokú predkrízovú úroveň. Žiadny pokles nevidno nielen pri cenách, ale ani pri záujme o úvery na bývanie. Objem poskytnutých hypoúverov sa dokonca zvýšil, za apríl medziročne poskočil o desatinu. Trh zatiaľ drží v plusových číslach obmedzená ponuka a klienti, ktorých bonitu kríza neohrozila.

Ceny zatiaľ neklesajú

Priemerná cena bytov na Slovensku v máji stúpla o 1,3 percenta, na 1 931 eur/m2 a udržala si trend z predchádzajúcich mesiacov. „Dominantným faktorom cien na realitnom trhu, ktorý ich v posledných rokoch neustále tlačil hore, je obmedzená ponuka. Nezmenila to ani pandémia koronavírusu. Hoci dopyt túto jar klesol, na cenovú korekciu, tobôž na prepad cien to nestačilo,“ hovorí analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický. Podľa neho je na zmeny na realitnom trhu v dôsledku pandémie priskoro.

Euro
Neprehliadnite

Banky majú k dispozícii proti kríze miliardy eur. Ďalšie peniaze sú v nerozpustených rezervách

„Následky koronakrízy doliehajú na ekonomiku postupne. Ceny nehnuteľností zvyčajne reagujú na makroekonomické zmeny s viacmesačným oneskorením. Neprekvapilo ma, že pandémia sa zatiaľ na realitnom trhu veľmi neprejavila,“ dopĺňa. Ľudia, ktorí chceli bývať už pred krízou, nikam nezmizli. „Koronakríza neovplyvnila ich potrebu riešiť bývanie. Títo klienti boli pripravení, mali vo väčšej miere vlastné pro-striedky, kvalitnú bonitu a korona ich preto výrazne neobmedzila,“ pridáva sa aj hovorkyňa Slovenskej sporiteľne, a. s., Bratislava Marta Cesnaková. V súčasnosti na trhu prevláda optimizmus, no nemusí vydržať dlho. „Ľudia po uvoľnení karanténnych opatrení znovu začali riešiť svoje bývanie. Zavládol optimizmus a dopyt po nehnuteľnostiach sa v posledných týždňoch prudko zvýšil. Vývoj v ďalších mesiacoch je však otázny. Až na jeseň totiž uvidíme, akú hlbokú brázdu zanechala pandémia v slovenskej ekonomike,“ vysvetľuje V. Kubrický.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa