Medzi najpálčivejšie problémy Slovenska patrí starnutie obyvateľstva. Vytvára vyšší tlak na priebežný systém financovania dôchodkov z prvého piliera. Keďže počet dôchodcov postupne prekonáva počet pracujúcich či narodených detí, Sociálna poisťovňa môže mať ťažkosti s vyplácaním penzií. Olej do ohňa priliala aj dosluhujúca koalícia, keď dôchodkový vek zakotvila v ústave na hranici 64 rokov.

Dopady minimálnej mzdy a zmeny v dôchodkoch

V tomto roku sa firmy budú musieť vyrovnať so skokovitým zvýšením minimálnej mzdy z 520 na 580 eur, za čo môžu „vďačiť“ strane Smer. Na minimálnu mzdu sú totiž nadviazané príplatky za prácu v noci, počas sviatkov či víkendov, čo podnikateľom dramaticky zdvihne náklady. Negatívny vplyv to môže mať na absolventov, nízkokvalifikovaných ľudí či na pracovníkov v zaostalých regiónoch, ktorí budú pre firmy jednoducho pridrahí.

Na Slovensku chýba zhruba 24-tisíc opatrovateliek a systém domáceho opatrovania je podvyživený

Poslancom NR SR za Smer Robertovi Ficovi a Erikovi Tomášovi sa navyše podarilo pretlačiť nový výpočet minimálnej mzdy, ktorá sa bude rátať ako 60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. Novinka sa prvýkrát aplikuje v roku 2021 a minimálny zárobok môže dosiahnúť 653 eur. To môže znamenať ďalšie ohrozenie pre znevýhodnené skupiny nezamestnaných.

Ďalším problémom je zmena výpočtu minimálnych dôchodkov, ktorú presadila SNS. Po novom sú nadviazané na priemernú mzdu bez ohľadu na zaplatené poistné počas produktívneho veku. S rastom priemernej mzdy bude v budúcnosti podľa odhadov až 60 percent penzistov poberať rovnaký dôchodok, čo úplne stiera princíp zásluhovosti.

S touto novelou sa bude musieť nová vláda popasovať tak, aby ľuďom neznížila minimálne penzie a zároveň zabránila nepriaznivým následkom. Cieľom vlády by mala byť aj väčšia transparentnosť a modernizácia Sociálnej poisťovne.

Problémy s opatrovaním

V katastrofálnom stave je systém 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa