„Vytvoríme silný sekretariát, aby sme integrovali a zjednotili koordináciu inovácií a vytvorili jednoduchý, transparentný a hlavne férový systém. Chcem na to osobne dohliadať. Iba ak budeme do tejto oblasti investovať, môžeme zo Slovenska spraviť modernú krajinu,“ skonštatoval premiér počas festivalu inovácií Inofest.

Informoval, že Slovensko vyčlení na podporu inovácií 600 miliónov eur z plánu obnovy. Vláda sa chce podľa E. Hegera zamerať predovšetkým na zvýšenie kvality vzdelávania a prilákanie mozgov zo zahraničia.

„Naším cieľom je dostať k nám kvalifikovaných profesorov, ktorí budú rotovať. Chceme pritiahnuť úspešných Slovákov a zároveň vysielať našich študentov do kvalitných škôl. Je dôležité, že na to máme peniaze, ale je potrebné mať aj kvalitné vybavenie univerzít a zabezpečiť ich spojenie s inovatívnymi firmami,“ uviedol.

Investície by preto podľa premiéra mali smerovať do vybavenia univerzitných parkov a kampusov i priamo pre ľudí, ktorí chcú prísť na Slovensko.

swot analýza
Neprehliadnite

Na papieri to bude zase dobre vyzerať. Vláda chystá stratégiu inovácií naplnenú hromadou cieľov

Podľa Jána Košturiaka, organizátora podujatia, ktoré sa konalo v Beladiciach pri Nitre, je už dnes na Slovensku množstvo inovatívnych firiem, ktoré dosahujú svetové parametre.

„Vidíme silné inovačné skupiny v strojárstve, to je mechatronika, smart systémy, digitalizácia, automatizácia, mikroelektronika a výroba čipov. Je tu aj obrovská oblasť zelených technológií,“ povedal.

Ako využiť európsky protibrexitový vankúš

Podpora hospodárskych odvetví, podnikania a miestnych spoločenstiev, podpora zamestnanosti a opätovného začlenenia občanov, ktorí sa vracajú zo Spojeného kráľovstva na trh práce, či zabezpečenie fungovania hraničných, colných, sanitárnych a bezpečnostných kontrol.

Na uvedené oblasti by mohlo Slovensko využiť vyše 33 miliónov eur z pobrexitovej adaptačnej rezervy (BAR) od EÚ. Vyplýva to z materiálu, ktorý predložila vicepremiérka Veronika Remišová.

Účelom BAR je zmierniť negatívne dosahy brexitu najmä na najviac postihnuté odvetvia.

EBE 37 Belfast - Na snímke lojalisti, podporujúci zotrvanie Severného Írska ako súčasti Spojeného kráľovstva protestujú pred budovami parlamentu v severoírskom Belfaste 8. apríla 2021. FOTO TASR/AP
Loyalist protesters opposed to the Northern Ireland Protocol on Brexit makes his political point during a protest outside parliament buildings, Stormont, Belfast, Northern Ireland, Thursday, April 8, 2021 .(AP Photo/Peter Morrison)
Neprehliadnite

Od brexitu už ubehlo 100 dní. Niektoré hrozivé scenáre sa naplnili, iné nie

Energetický poplach v Európe

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa