Pre jednu manažérsku chybu za druhou dnes už nikomu nenapadne čakať od Igora Matoviča jasný plán na vyčerpanie všetkých eurofondov. Otázne je, či by sa takto nezodpovedne správal aj vo vlastnej firme. Jeho laxný prístup k štátnym peniazom je len jedným z mnohých nepríjemných prekvapení.

Na hrozbu prepadnutia miliardy eur neupozornila len Lucia Ďuriš Nicholsonová, ale ešte vlani aj rezorty práce a financií. V súkromnej firme si majiteľ nedovolí ignorovať varovania manažérov. Ak áno, tak o peniaze príde on sám. V prípade eurofondov prídeme o peniaze všetci, keďže zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov bol len prázdny sľub I. Matoviča.

Koalícia je neschopná vyriešiť spory za zatvorenými dverami. Výzvy na ututlanie problému pre rastúce preferencie opozície sú mimo. Nikde nie je napísané, že premiérom raz zase bude Peter Pellegrini, a svoje o tom vedia Michal Truban a Radoslav Procházka – autori bestselleru Ako sa v opozícii titulovať za premiéra.

Na druhej strane je pravda, že na tlačovej konferencii liberálnych poslankýň chýbal už len transparent s nápisom Referendum 2021. Ale vo vláde, kde sa premiér sťažuje denníku Le Monde na neschopnosť Richarda Sulíka, to taký veľký hriech nie je.

Padni, komu padni nemôže platiť len pre zlodejov, ale aj neschopných štátnych manažérov. Navyše keď ide o miliardu eur. Teda sumu zodpovedajúcu peniazom, ktoré vlani dostali podnikatelia, živnostníci a zamestnanci zasiahnutí krízou.

Každý z nich by privítal, keby od štátu dostal raz takú štedrú pomoc, ale politici radšej na ľudí pošlú exekútorov. Vláda v čase lockdownu zrušila úverové moratórium a majitelia zatvorených prevádzok sú odkázaní na milosť bánk.

Pre dostatok objednávok súčasnú krízu bez problémov zvládne silný slovenský priemysel. Naprázdno vyšli domáci majitelia zatvorených obchodov. Smutné na tom je, že vláda na ich záchranu mala v eurofondoch dosť peňazí, ale nakoniec sa ich rozhodla minúť na rozvoj miest a obcí. O pár rokov si vďaka tomu majiteľ skrachovanej reštaurácie bude môcť posedieť v parku na novej lavičke zaplatenej z eurofondov.