Mnohí ľudia o Podnestersku nikdy nepočuli, poznajú však meno futbalového klubu Šerif Tiraspol. A to najmenej od vlaňajšieho 29. septembra, keď na Estadiu Santiago Bernabéu, jednom z najväčších futbalových svätostánkov sveta, porazil v Lige majstrov domáci Real Madrid 2 : 1 a bol potom dokonca na čele skupiny. Šokovaný futbalový svet začal na mape sveta hľadať Tiraspol a nikým neuznaný štátik Podnestersko.

„Tento štát vznikol ako projekt KGB, aby Moldavsko nevykĺzlo spod vplyvu Ruska. Jeho prvý prezident Igor Smirnov bol svojrázny chlapík zo Sibíri s veľmi ponurou minulosťou. Druhý prezident Jevgenij Ševčuk vymenoval vládu, ktorú zväčša tvorili dobre vyzerajúce tridsiatničky. S jednou z nich sa napokon oženil a odišiel do šťastného dôchodku. Ako taká krajina môže fungovať? Vďaka asistencii Ruska, pašovaniu drog a zbraní,“ opísal na Twitteri fungovanie klubu a celého Podnesterska športový novinár Slava Malamud, ktorý vyrastal v tesnej blízkosti štadióna Šerifu. Nekalý biz-nis vlastní len pár rodín, ktoré ovládajú celý „štát“. A tak prišiel k životu aj Šerif. Klub založili podľa S. Malamuda dvaja vlastníci, samozrejme, agenti KGB, ktorí rozbehli gigantickú operáciu na pranie špinavých peňazí. A uprostred moldavských pastvín postavili obrovský futbalový komplex. Je to doslova jediná moderná stavba v celej krajine.

S. Malamud na dokreslenie situácie dodáva: „Je absurdné, že štadión Šerifu je hlavnou základňou pre moldavskú reprezentáciu. A to napriek tomu, že Podnestersko popiera, že by bolo súčasťou Moldavska, na jeho hranici sú colné kontroly a podobne. Ale keďže Podnestersko nikto nikde neuznáva, nemajú na výber.“

Tím hviezdy moldavskej ligy, ktorú Šerif Tiraspol suverénne vyhráva už devätnásť rokov, je zložený predovšetkým z futbalistov nakúpených z celého sveta. Hviezdou minuloročného zápasu s Realom bol grécky brankár Giorgos Athanasiadis, rozhodujúci gól zápasu strelil luxemburský reprezentant Sebastien Thill. V klube sú aj Brazílčania a mnoho Rumunov, celkovo je v tíme dvadsať cudzincov. Investície sa však obchodnej spoločnosti Šerif na čele s údajne politicky aj ekonomicky najvplyvnejším človekom Podnesterska Viktorom Gusanom začali vracať. Len za postup do základnej časti Ligy majstrov zinkasovali 15,6 milióna eur. To je viac než odhadovaná hodnota celého hráčskeho kádra. A kvôli predstave: holding Šerif podľa odhadov kontroluje zhruba 60 percent celej ekonomiky polmiliónového Podnesterska.

Priemyselný cíp Moldavska

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa