Firma patrí ku kľúčovým hráčom v lukratívnom energobiznise na Slovensku. Únik informácií z bankových účtov politikov Smeru-SD odhalil ich obchodné aktivity, ktoré roky skrývali pred verejnosťou.

Ako už informoval TREND 25/2016, J. Počiatek dostal pred takmer ôsmimi rokmi peniaze od M. Korca. Túto sumu politik v majetkovom priznaní neuviedol, umožnil mu to deravý zákon na kontrolu verejných funkcionárov. Až teraz vysvetlil, že peniaze boli odplatou za 120-tisíc štvorcových metrov pôdy na Liptove, ktoré predal svojmu známemu M. Korcovi. Súkromnej firme jeho známeho sa pritom darí v obchode so štátom. Spoločnosť za posledných päť rokov zdvojnásobila tržby a jej zisk je niekoľkonásobne vyšší. A to aj vďaka štátnym zákazkám.

Zdvojnásobili tržby

Niekdajší trnavský Výskumný ústav jadrových elektrární sa po ére socializmu transformoval na zamestnaneckú akciovku. Aj keď sa na webovej stránke VUJE stále takto prezentuje, v súčasnosti už akcie nepatria zamestnancom, ale manažmentu. M. Korec potvrdzuje, že patrí medzi kľúčových akcionárov. Druhým je podľa zápisníc z valných zhromaždení predseda predstavenstva Zoltán Harsányi.

Spoločnosť VUJE mala podľa portálu finstat.sk v roku 2009 tržby 67 miliónov eur a zisk po zdanení 1,6 milióna eur. O dva roky neskôr stúpli tržby na 125 miliónov eur a zisk na 10,2 milióna eur. Služby poskytuje štátnemu Úradu jadrového dozoru či firmám s majetkovou účasťou štátu ako Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) a Slovenská elektrizačná a prenosová sústava (SEPS). Získava tiež dotácie od štátneho Národného jadrového fondu (NJF). Za prvých šesť mesiacov tohto roka uzavrel VUJE so štátom zmluvy za takmer 3,5 milióna eur. Vlani to bolo až za 35 miliónov eur.

Vo veľkých štátnych zákazkách v energetike sa pohybuje iba zopár firiem často s vplyvnými mužmi v pozadí

M. Korec hovorí, že jeho jednorazový zmluvný vzťah s dnes už exministrom J. Počiatkom nemal nijaký vplyv na obchodné aktivity VUJE. Zdôrazňuje, že firma patrí medzi popredné slovenské spoločnosti v oblasti energetiky, ktoré sa zúčastňujú na súťažiach a verejných obstarávaniach. Podľa neho je vylúčené, aby sa úspechy spoločnosti spájali s akýmkoľvek verejným funkcionárom.

Zároveň poznamenáva, že VUJE má vyššie príjmy z obchodných vzťahov s firmami, ktoré nie sú pod výlučnou kontrolou štátu. „Zmluvné dojednania týkajúce sa zachovávania povinnosti mlčanlivosti, bohužiaľ, neumožňujú poskytnúť bližšie informácie k obchodným partnerom,“ dodáva M. Korec.

Jeden z najväčších kontraktov podpísal VUJE v roku 2009 so štátnou firmou JAVYS. A to na II. etapu vyraďovania jadrovej elektrárne A1 za 112,5 milióna eur na viac ako šesťročné obdobie. Ďalšiu kľúčovú zmluvu má z toho istého roku – na dostavbu dvoch blokov elektrárne v Mochovciach za 235 miliónov eur. Uzavrel ju so Slovenskými elektrárňami, v ktorých je štát menšinovým akcionárom. Dostavbu označuje kabinet Roberta Fica za svoju absolútnu prioritu.

Hoci obe spoločnosti patria pod ministerstvo hospodárstva, prvý projekt je financovaný cez štátny Národný jadrový fond. A v ňom má vplyv rezort financií. VUJE bol navyše dlhé roky s fondom personálne prepojený. Riaditeľ fondu Ján Šovčík bol podľa obchodného registra na internete sedem rokov súčasne v dvoch funkciách – okrem riaditeľa NJF sedel v dozornej rade súkromnej spoločnosti VUJE.

Stabilne kvalitný biznis VUJE
(mil. €)

Základní CMYK
Základní CMYK

PRAMEŇ: Finstat

Dotácie od fondu

Fond prepláca výdavky na likvidáciu elektrárne A1, v ktorej sa v rokoch 1976 a 1977 stali ťažké havárie. Boli najzávažnejšie svojho druhu v bývalom Československu. Elektráreň sa musela uzatvoriť. Niektoré priestory elektrárne sú dodnes znečistené. Likvidácia však nie je akútna, keďže sú uzavreté a obyvatelia nie sú v ohrození.

Už predtým realizoval VUJE pre štát I. etapu vyraďovania. Pred siedmimi rokmi uspel v tendri na II. etapu, posudzovala sa však len jeho ponuka. Hovorkyňa spoločnosti JAVYS Miriam Žiaková hovorí, že súťaž bola medzinárodná a prihlásila sa aj ruská firma, ponuku však predložila po termíne, preto sa na ňu v zmysle zákona neprihliadalo.

Činnosti, ktoré súvisia so zákazkou, kontroluje a prepláca Národný jadrový fond. Ten je kľúčovým hráčom pre realizáciu kontraktu. VUJE ho síce uzavrel so štátnou spoločnosťou JAVYS, ale práce môže realizovať len vtedy, ak je na ne dosť peňazí.

Predsedu dozornej rady fondu nominuje minister financií, ním bol v rokoch 2006 až 2010 J. Počiatek. Po dvojročnej vláde pravice kreslo znovu obsadil Smer-SD, ale do čela rezortu financií si už sadol Peter Kažimír. Ministerstvo financií navrhuje vláde aj jedného z podpredsedov rady správcov fondu.

NJF spravuje prostriedky, ktoré presahujú jednu miliardu eur. Hlavnými zdrojmi sú odvody od výrobcu elektriny a od prevádzkovateľov prenosovej sústavy a distribučných sústav. Tie si výdavky na fond zahrnú do ceny dodanej elektriny koncovým odberateľom, do fondu tak prispievajú aj občania vo faktúrach za elektrinu.

Fond má slúžiť na likvidáciu jadrovoenergetických zariadení. Za to, akým spôsobom nakladá s obrovskými prostriedkami, zodpovedá kabinet, ktorý vymenúva členov rady správcov. Štát cez NJF napríklad v roku 2014 vyčlenil prostriedky vo výške takmer 60 miliónov eur trom firmám. Väčšinu získal 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa