Pre mnohých obyvateľov našej malej krajiny zostáva dovolenka v zahraničí v tomto roku nesplnenou túžbou. Zväz cestovného ruchu na Slovensku bije na poplach, dôsledky pandémie nového koronavírusu budú pre cestovný ruch likvidačné. O prácu môžu prísť tisíce ľudí.

„Nechceme, aby tisíce našich kuchárov, kuchárok, čašníkov, servírok, chyžných a iných zamestnancov museli cestovať od svojich rodín a nasledovali tak napríklad ošetrovateľky, ktoré si našli uplatnenie v susednom Rakúsku,“ píše sa v otvorenom liste zväzu cestovného ruchu adresovanom premiérovi SR.

Domáci turizmus potrebuje pomoc

Niektorí odborníci a analytici podporu domáceho cestovného ruchu privítali. Pomôcť majú kontroverzné rekreačné poukazy aj štátna pomoc pre cestovné kancelárie. Zvýšený záujem o domáce pobyty podčiarkuje aj vedúci strážca z odboru strážnej služby TANAP-u Juraj Mikuš.

„Tohtoročná návštevnosť v Tatranskom národnom parku je mierne vyššia ako v minulých rokoch. Turistov evidujeme hlavne domácich a zo susedných krajín, napríklad z Poľska, Česka a Maďarska. Najvyššia početnosť turistov je z Českej republiky,“ hovorí.

Podľa J. Mikuša sa slovenské Tatry na turistickú sezónu pripravili. So zvýšeným záujmom turistov prichádza aj viac porušení pravidiel. Preto sa budú v národných parkoch pravidelne vykonávať kontroly a akcie za spoluúčasti štátnej polície na miestach, kde dochádza k porušeniam najviac.

Nuda však na Slovensku určite nebude. Pozreli sme sa preto na netradičné a zaujímavé typy zážitkov alebo dovoleniek, ktoré si môžu turisti užiť. Nie každý chce ísť na „tradičnú“ chatu do hôr.

Ak turisti túžia zažiť skutočné dobrodružstvo práve na Slovensku, nebude to márne. V posledných rokoch u nás vznikajú naozaj nezvyčajné a útulné typy ubytovania, kde si hostia oddýchnu a prídu na nové myšlienky. Rozšírila sa dokonca aj ponuka ubytovania, ktoré má terapeutické účinky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa