Hirman: Nešírme paniku

V súčasnosti na Slovensko priteká dokonca viac zemného plynu, ako je potrebné. V televíznej diskusii to povedal minister hospodárstva Karel Hirman. To, aké budú ceny plynu a ďalších energií pre domácnosti v nadchádzajúcom roku, nechcel spresniť. „Prítok plynu od našich dodávateľov je plynulý, dokonca je nad úrovňou, ktorú by sme aktuálne potrebovali,“ povedal.

Na príčine je doterajšie teplé počasie, takže priaznivá situácia je v celej Európe. Minister však pripomenul stále relatívne vysoké ceny zemného plynu. Na námietku bývalého ministra financií a poslanca Národnej rady SR Ladislava Kamenického zo Smeru-SD, že za vysokú ceny plynu môžu sankcie Západu proti Rusku, K. Hirman odpovedal, že ceny ruského plynu rástli už od minulého leta. Vtedy Rusko obmedzilo jeho dodávky do Európy.

Obaja diskutujúci sa však zhodli na tom, že ceny plynu ovplyvnilo aj odstavenie jadrových elektrární v Nemecku. Východiskom z energetickej krízy je podľa K. Hirmana spoločné európske riešenie na zastropovnanie ceny plynu, ktoré však blokuje práve Nemecko. Táto krajina pritom, paradoxne, prijala podobné opatrenie na národnej úrovni. Minister hospodárstva uviedol, že doteraz ohlásená pomoc malým a stredným slovenským podnikom pokryje ich „drvivú väčšinu“.

Pre veľké spoločnosti však bude obmedzená. Otázku, či sa energetická kríza prejaví v budúcom roku na počte nezamestnaných, nechcel K. Hirman komentovať. V niektorých odvetviach podľa neho celosvetovo nastáva fáza ochladzovania už od leta minulého roka. To, aký bude vplyv tohto ochladzovania na slovenské podniky, podľa K. Hirmana zatiaľ nie je jasné. „Nešírme paniku,“ povedal.