Odhalenia prinieslo bruselské občianske združenie Corporate Europe Observatory (CEO), ktoré sa zameriava na mapovanie neprimeraného vplyvu korporácií a ich lobistov na európsku politiku.

M. Šefčovič pre TREND priznal, že sa s plynárenskými lobistami stretáva, ale odmieta, že by akokoľvek ovplyvňovali jeho rozhodnutia. Priamej odpovedi na otázku, aké časté sú jeho styky s týmito ľuďmi, sa však vyhol. Podľa zistení CEO s nimi sedí v priemere každý týždeň.

S komisárom na káve

Na jednej strane je prirodzené, že sa M. Šefčovič ako podpredseda Komisie zodpovedný za Energetickú úniu stretáva so zástupcami energetických firiem. Ako pre TREND uvádza jeho hovorkyňa Renata Goldírová „treba si uvedomiť, že Komisia nenavrhuje jednotlivé politiky vo vzduchoprázdne, a preto reagujeme na všetky relevantné žiadosti o stretnutia“.

Otázkou však je, koľko takých stretnutí s lobistami je ešte v poriadku a či ich výsledný vplyv na európsku politiku nie je neprimeraný. Z údajov, ktoré CEO zostavilo z verejných dát v európskom registri lobistov, je zrejmé, že plynári roztočili v Bruseli vplyvnú mašinériu veľkých peňazí a moci.

Plynová loby si podáva kľučky u Šefčoviča, priazeň Bruselu stojí sto miliónov

Zdroj: Gascade

„Plynová loby v Bruseli minula v uplynulom roku viac ako sto miliónov eur, platila si viac ako tisíc lobistov a v období od novembra 2014 do augusta 2017 sa s dvoma komisármi zodpovednými za energetiku stretli 460-krát,“ uvádza bruselské združenie. V prepočte to vychádza v priemere na viac ako tri schôdzky týždenne.

Dvaja spomínaní komisári sú M. Šefčovič a Miguel Arias Cañete. Koľko z toho teda pripadá na slovenského eurokomisára? 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa