Toyota RAV4 patrí medzi hŕstku rodinných automobilov, ktoré vynikajú svojou všestrannosťou. O kvalitách japonského SUV som sa presvedčil v drsných podmienkach švédskeho Laponska. Teploty v meste Luleå neboli také mrazivé, ako by človek očakával, no počas testovacieho dňa sme mali mínus 4 °C. Klimatickú zmenu vidieť už aj na severe. V Štokholme by ste napríklad v polovici januára nenašli ani štipku snehu. 

Komfortný charakter

Laponská zima je, našťastie, ešte stále taká, ako si ju predstavujeme. Cesty zväčša pokrýva vrstva snehu, inde prerušované fľaky ľadu. Bol som zvedavý, ako sa s nerovnosťami na vozovke RAV4 vyrovná vo verzii GR Sport. Toyota totiž deklaruje, že pružiny a tlmiče plugin hybridu sú tuhšie, napríklad na prednej náprave približne o 20 percent.

Napriek tomu si vozidlo stále zachováva komfortný charakter. Bude zaujímavé sledovať, aký vplyv má upravený podvozok na bočné náklony karosérie, to však zistím až v domácom teste. Vo Švédsku neboli podmienky, ktoré by umožňovali rýchle prejazdy zákrutami s pneumatikami zahryznutými do asfaltu. Nedá sa však povedať, že by vozidlo trpelo na nedostatok trakcie.

Zimné pneumatiky Nokian mali nastrelené hroty – ako všetky ostatné vozidlá križujúce severské cesty. Aj tak sa vám však pri troche nepozornosti a nešťastnej zhode okolností mohlo stať, že na zľadovatenej ceste skončíte v záveji. Inteligentný pohon všetkých kolies však RAV4 vo väčšine prípadov stabilizoval bez zaváhania. Z jeho reakcií cítiť, že sa usiluje v prvom rade o bezpečnosť posádky, nie o športovú jazdu.

Pohon AWD-i

Plugin hybridný pohon RAV4 GR Sport pozostáva z viacerých elektromotorov a hlavnej spaľovacej jednotky. Pohon všetkých kolies však má na starosti elektrická vetva. Predná a zadná os kolies nie sú fyzicky prepojené, zadnými krúti elektromotor umiestnený priamo na náprave. Pracuje fantasticky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa