Na slovenskom trhu s platobnými systémami je celkom tesno. Pôsobia tu veľké kartové firmy, banky, veľkí zahraniční poskytovatelia platobných brán, ale aj niekoľko domácich fintechov s podobnými produktom. Ako dokážu všetci zarábať? Snažia sa ponúkať flexibilitu, rýchlosť a bezpečnosť platieb. A spoliehajú sa, že online platby budú rásť. Zatiaľ im to vychádza.

Záujem sa zvyšuje

Karanténa a zatvorené kamenné obchody pre koronavírusovú epidémiu podporili chuť Slovákov nakupovať online. Zvýšil sa aj záujem o platobné brány medzi majiteľmi e-shopov.

Potvrdzujú to samotní poskytovatelia týchto brán. „Od vypuknutia epidémie sme zaznamenali nárast prijatých žiadostí o spustenie brány o viac než 200 percent,“ uvádza Judita Rintelová, PR manažérka TrustPay.

Jana Hmirová, šéfka firmy Payout
Neprehliadnite

Šéfka Payoutu: Okamžité platby nás neohrozia, budeme ich ponúkať aj my

Firma Besteron hlási nárast záujmu o svoje platobné služby dokonca o 500 percent. „Vrchol záujmu sme zaznamenali, keď niektoré kuriérske spoločnosti avizovali zrušenie dobierky,“ vysvetľuje Miroslav Kráľ, zakladateľ a riaditeľ Besteronu.

Podobnú skúsenosť majú aj veľkí hráči na platobnom trhu. „Kým v čase pred krízou prechádzalo cez našu platobnú bránu okolo 2 600 transakcií za 200-tisíc eur denne, od polovice marca po uzatvorení obchodov sa táto suma minimálne zdvojnásobila,“ informuje Erik Brinkáč, riaditeľ Global Payments pre Slovensko. Táto firma spolupracuje na platbách so Slovenskou sporiteľňou.

Odborníci na platobný biznis predpokladajú, že nárast bude citeľný najmä v objeme transakcií. To však neznamená, že na slovenský trh sa budú hrnúť noví hráči. K etablovaným platobným bránam, ako je GoPay, TrustPay či Tatrapay, pribudol na jeseň minulého roku Stripe.

„Úplne noví hráči v oblasti sprostredkovania elektronických platieb budú prichádzať pomenej. Stále sa čaká na reálne spustenie PSD2, to môže prekvapiť,“ tvrdí Peter Géc, partner spoločnosti Infinity Consulting.

Smernica PSD2 o platobných službách prinútila banky, aby otvorili svoje platobné systémy aj tretím stranám. To je šanca na presadenie finančnotechnologických firiem – fintechov v platobnom biznise.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa