Keď sa povie inovácia, väčšine ľudí zídu na um informačné technológie, zložité liečebné postupy alebo financie. Nové a originálne riešenia však pri dostatku odvahy a odhodlania možno priniesť aj v takom tradičnom sektore, ako je výroba asfaltu a oprava ciest. Podnikanie v cestárskom biznise na Slovensku je navyše mimoriadne náročné. O väčšinu verejných zákaziek súťaží uzavretý okruh firiem, pričom mnohé z nich majú silné zahraničné zázemie a s veľkou nevôľou sa delia o svoj kus neveľkého koláča.

O to prekvapivejší je príbeh troch ambicióznych podnikateľov zo Zvolena. Spoločníci Ján Bohovic, Stanislav Dado a Michal Šimko sa rozhodli zariskovať a pred štyrmi rokmi založili spoločnosť Viakorp. Do preplnenej arény vstúpili s nečakaným esom v rukáve. Inovatívna metóda primiešavania odpadových plastov do asfaltových zmesí im umožnila nielen cenovo konkurovať etablovaným hráčom na trhu, ale aj prispieť k znižovaniu znečistenia životného prostredia. Mladá firma má za sebou raketový rast a trojica majiteľov sa netají ambíciou prach slovenských ciest ešte poriadne rozvíriť.

Odvaha rozväzuje ruky

Zvolenskí podnikatelia segment svojho podnikania dôverne poznajú. Ako kolegovia sa stretli v službách českej firmy Eurovia, ktorá prostredníctvom rovnomennej dcérskej spoločnosti pôsobí aj vo veľkých cestných projektoch na Slovensku. Priznávajú, že možnosť vidieť fungovanie veľkej spoločnosti zvnútra ich mnohému naučila, časom sa však ukázali aj isté mantinely. „Veľké koncerny majú často zviazané ruky. Presadiť v nich niečo nové je komplikovanejšie,“ približuje motiváciu rozbehnúť vlastné podnikanie Michal Šimko, ktorý v spoločnosti Viakorp pôsobí ako riaditeľ. Trojica kolegov sa zhodla, že založenie vlastnej firmy im rozviaže ruky.

SR Bratislava Most Dunaj D4 Jarovce Ivanka Sever BAX
Neprehliadnite

Stavbári stále pracujú, predstava recesie im však naháňa strach

„Všetci traja sme si zvýšili hypotéku,“ reaguje so smiechom na otázku o prvotnom financovaní ambicióznej vízie Ján Bohovic. Napriek počiatočnej nedôvere rozbeh začínajúcej cestárskej firmy úverom podporili aj banky. „Spočiatku nám nedôverovali, označovali nás za startup, dávali nám horšie podmienky,“ pokračuje konateľ firmy. „Dnes sú rady, že do toho išli, a tí, ktorí nás pôvodne odmietli, nás zrazu pozývajú na stretnutia,“ dodáva.

S prvou väčšou zákazkou na opravu ciest v správe Banskobystrického samosprávneho kraja prišiel impulz investovať do techniky. „Kúpite prvý finišer, k nemu potrebujete zamestnať piatich či šiestich ľudí, potrebujete valce a autá,“ približuje začiatky M. Šimko. Dnes má už Viakorp k dispozícii kameňolom aj vlastnú obaľovačku asfaltových zmesí. Vďaka tomu dokáže prakticky celú cestnú výstavbu realizovať vo vlastnej réžii.

Viakorp
Zdroj: Viakorp
Viakorp

Už prvý vyasfaltovaný úsek podľa zvolenských cestárov nasvedčuje, že stávka na plasty v asfalte bola správna voľba. „Vedľa pásu obyčajného asfaltu sme položili ten náš a na rozdiel od nášho na tom obyčajnom už po dvoch rokoch vidno opotrebovanie,“ chváli J. Bohovic a očakáva, že kvalita „plastovej“ cesty bude z roka na rok zjavnejšia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa