Petra Fialu takmer na žiadnej verejne dostupnej fotografii nenájdete inak než v saku, košeli a kravate. Maximum nenútenosti predstavuje košeľa, sveter a športovo ladená bunda. Dokonca aj keď sa s fotografom vydá do juhomoravských viníc. Ale aj v „neformálnom“ oblečení Peter Fiala vyzerá na prvý pohľad ako profesor, ako človek, ktorý sa práve chystá na nejakú recepciu, prednášku alebo spoločenské stretnutie. 

Päťdesiatsedemročný politik z Brna sa odlišuje od českého politického priemeru aj mnohými inými vecami. V krajine, kde žijú podľa oficiálnych štatistík len štyri percentá praktizujúcich katolíkov, sa verejne k svojej viere hlási. „K viere som dospel sám. Nechal som sa pokrstiť, keď som mal dvadsaťdva rokov, a odvtedy je pre mňa viera niečo úplne zásadné. Na druhej strane je to pre mňa aj niečo veľmi osobné, takže sa mi o tom nechce príliš verejne hovoriť,“ povedal P. Fiala v jednom z nedávno poskytnutých rozhovorov.

Fiala sa jasne hlási ku generácii roku 1989. „Na november mám úžasné spomienky. Zbavili sme sa komunistického režimu a mohli sme si začať plniť svoje sny. Zmenil sa aj môj osobný život, na novembrových demonštráciách som sa zoznámil so svojou ženou Janou, sme spolu dodnes,“ napísal 17. novembra na svojom Facebooku. 

Z akademickej obce

Jeho manželka Jana, s ktorou má tri deti, je lekárka v odbore epidemiológia a hygiena. Aj ona dosiahla vysoké akademické postavenie, bola prodekankou Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne. Rodina žije v rodinnom dome v brnianskej štvrti Černé pole, neďaleko slávnej vily Tugendhat, ktorá je ako jediná moderná stavba Česka zapísaná medzi pamiatkami Unesco.

Fiala má aj v rámci svojej rodiny, ktorá patrila medzi vážené meštianske rodiny Brna, na čo nadväzovať. Jeho dedo zastával významné štátne úrady za prvej česko-slovenskej republiky. Babička bola židovka a na konci druhej svetovej vojny preto celá rodina putovala do koncentračného tábora v Terezíne. A to vrátane Fialovho otca a strýka. Podobne ako mnoho iných vecí zo svojho súkromia však Petr Fiala ani túto epizódu príliš nezdôrazňuje.

Vyštudoval históriu a češtinu, ale takmer celý profesijný život po roku 1989 je politológom, dokonca jedným z českých zakladateľov tohto obnoveného vedného odboru po Nežnej revolúcii. Ešte skôr, než vstúpil do politiky, dosiahol na úplnú špičku v českom akademickom svete. Stal sa nielen profesorom Masarykovej univerzity v Brne, ale bol aj osem rokov jej rektorom a dva roky predsedom Českej konferencie rektorov. 

Na univerzite zanechal výraznú stopu, keď významne rozšíril jej výskumnú základňu. A v niektorých oblastiach, predovšetkým vo svojom odbore spoločenských vied, sa mu podarilo dostať univerzitu aj pred svojho večného súpera – slávnejšiu Karlovu univerzitu v Prahe.

Záchranca ODS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa