Hlavný poradca Rudolfa Zajaca z obdobia reformy zdravotníctva Peter Pažitný hovorí, ako vláda Smeru degradovala zdravotnícky systém a prečo dnešný kabinet pokračuje v jeho rozvrate. Zdôvodňuje dôležitosť trhu zdravotného poistenia a potrebu posunúť celý systém k väčšej konkurencii.

S Rudolfom Zajacom ste postavili systém zdravotníctva, ktorý sa nová vláda snaží rozbiť.

Obdobie vlády Smeru v rokoch 2006 až 2010 sme s Rudolfom Zajacom nazvali antireforma. Tam prišli tri kroky, ktoré nabúrali principiálne veci, hoci sa môžu zdať ako maličkosti. Po prvé, zrušili sa poplatky, čím sa na dlhé roky vyslal signál, že zdravotníctvo je bezplatné. Smer zároveň nebol ochotný významne viac dávať do zdravotníctva. Ani po dvadsiatich rokoch dnes v zdravotníctve nemáme zásadne viac verejných zdrojov vyjadrených ako percento z HDP. Poistná sadzba sa nezmenila, platba za poistencov štátu sa znižuje. Smer zmrazil verejné zdroje a obmedzil súkromné. Oba finančné kohútiky ostali zavreté. Smer presadil návrat k socialistickej mentalite, že zdravotníctvo je bezplatné, pričom to je ekonomický nezmysel.

Chcete, aby sa zaň platilo?

Nehovoríme, že ľudia majú platiť obrovské sumy. Ale v princípe je potrebné, aby nejakým spôsobom finančne participovali na čerpaní zdravotných služieb. Smer túto možnosť zavrel, a ani dnes nevidím jedinú relevantnú politickú stranu, ktorá by bola ochotná túto tému otvoriť.

Prečo je v bezplatnosti problém?

Len čo ľudia pociťujú, že je niečo bezplatné, tak majú tendenciu si to nevážiť. Preto potrebujeme dostať určitú váhu zdravotným službám a určitú participáciu občana na tom, aby sa zdravotné služby stali vzácnejšími. Následne, ak niečo má svoju vzácnosť, tak ľudia začnú rozmýšľať o tom, do akej miery to chcú alebo nechcú čerpať.

Okrem „Zajacovych“ poplatkov Smer napadol zdravotné poisťovne.

To bol druhý krok Smeru. Najprv na Ústavnom súde presviedčal, že zdravotné poisťovne nesmú byť akciové spoločnosti. Prehral rovnako, ako predtým prehral s poplatkami. Ústavný súd potvrdil, že poplatky sú v súlade s ústavou. Rovnako potvrdil, že zisk zdravotných poisťovní je legitímny.

Čo bola tretia oblasť, ktorú Smer atakoval?

Postavenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Strana ho chcela politicky obsadiť, takže prijala legislatívu, na základe ktorej predsedu úradu vymenúva a odvoláva vláda. Keď sme s Rudolfom Zajacom tento úrad koncipovali, bol navrhnutý ako nezávislý arbiter, ktorý kontroluje zdravotné poisťovne a poskytovateľov, či dodržiavajú zákonom určené pravidlá. Ak má úrad plnohodnotne plniť svoje poslanie a účinne kontrolovať štátne a súkromné poisťovne či nemocnice, musí byť od štátu nezávislý. To je kľúčový koncept dohľadu. No a Smer tento princíp nezávislosti zrušil a úrad sa dostal do područia ministerstva.

Všeobecná zdravotná poisťovňa.
Neprehliadnite

Zisk alebo nezisk? Otázka života a smrti slovenského zdravotníctva

Ako vnímate súčasný stav ÚDZS a jeho snahu obmedziť zisky poisťovní?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa